zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český hluk v Bruselu: občané si stěžují u Evropské komise

15.08.2007
Hluk
Český hluk v Bruselu: občané si stěžují u Evropské komise

Evropská komise se bude zabývat stížností českých občanů na Ministerstvo zdravotnictví, které nedokázalo včas zpracovat strategické hlukové mapy hlavních komunikací a městských aglomerací. Ty požaduje pořídit příslušná evropská směrnice na ochranu před hlukem. Pod stížnost se podepsala zejména občanská sdružení z Prahy a Brna, která reprezentují obyvatele domů a bytů zasažených extrémním dopravním hlukem.

Lhůta pro pořízení hlukových vypršela k 30. červnu tohoto roku. Ministerstvo nestihlo pořídit hlukové mapy pro pražskou, brněnskou a ostravskou aglomeraci a pro okolí hlavních komunikací. Proto jsme se obrátili na Evropskou komisi se stížností. Slibujeme si od toho, že se příprava hlukových map a zejména navazujících plánů ke snižování hluku maximálně urychlí,“ řekl Mgr. Pavel Doucha z Ekologického právního servisu, který stěžovatele zastupuje.

Hluk je v současné době považován za vážný problém pro zdraví obyvatelstva/4. „Jenom v Praze je nadlimitním hlukem zasaženo přes 90 tisíc lidí. Nezdá se však, že by to odpovědné státní úřady nějak trápilo. Ostatně výjimka, která umožňuje provoz na pražských komunikacích, kde jsou překročeny hlukové limity, platí do roku 2016. Nikdo tedy s protihlukovými opatřeními nikam nespěchá,“ řekla Ing Eva Tylová ze Společnosti pro trvale udržitelný život.

Neutěšená situace vede občany v řadě míst k tomu, že podávají žaloby na Ředitelství silnic a dálnic, kraje, či obce, podle toho kdo je vlastníkem hlučící komunikace. „Ekologický právní servis sleduje tři taková soudní řízení. V žádném z nich dosud nebylo pravomocně rozhodnuto. Další žaloby se připravují v Praze, Plzni, Domažlicích a jinde. V Hradci Králové ŘSD pod pohrůžkou žaloby vyměňuje asi 250 lidem okna za protihluková“, dodal Mgr. Doucha.

http://www.nasepenize.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí