zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Říman dá (trochu) více na energetickou modernizaci

17.08.2007
Energie
Říman dá (trochu) více na energetickou modernizaci

Hnutí DUHA přivítalo rozhodnutí ministra průmyslu a obchodu, že přidá další dvě miliardy korun z evropských fondů na podporu lepší energetické efektivnosti průmyslu a čisté energetiky.

 

Ale zároveň připomnělo, že i nadále jde o velmi málo peněz. Martin Říman na energetickou modernizaci české ekonomiky přiděluje dohromady něco málo přes 6 miliard korun. Přitom třeba za jedinou dálnici z Brna do České Třebové vláda plánuje utratit přes 33 miliard korun – tedy asi pětkrát více.

 

Římanův úřad během pouhých dvou měsíců dostal žádosti o podporu ve výši 10,5 miliard korun.

 

Hnutí DUHA podporuje rozhodnutí neinvestovat peníze z evropských fondů do větrných a slunečních (fotovoltaických) elektráren. K jejich podpoře totiž slouží zákon o obnovitelných zdrojích energie. Nové prostředky by měly být použity hlavně k podpoře lepší energetické efektivnosti a zeleného tepla – tedy především tepláren na biomasu nebo bioplynových stanic, argumentuje ekologická organizace.

 

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:

“Zvýšení rozpočtu rozhodně vítáme. Každý stamilion navíc pomůže řadě užitečných projektů, které sníží znečištění i závislost na dovozu energie z ciziny. Ale pořád jde o směšně nízkou částku. Říman investuje do energetické modernizace celé české ekonomiky pětkrát méně peněz, než vláda chce dát na jednu jedinou dálnici mezi Brnem a Českou Třebovou. Souhlasíme také s nasměrováním peněz do energetické efektivnosti a obnovitelného tepla. Nemají totiž podporu odjinud. Větrné nebo solární elektrárny už podporuje zákon o obnovitelných zdrojích, takže by se financování dublovalo.“

 

 

Kontakt:        Martin Mikeska, Hnutí DUHA, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

 

·         Česká republika spotřebuje na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu 1,8násobně více energie než státy EU-15. Příčinou je především zastaralý průmysl.

 

·         Nevyužíváme drtivou většinu možností, které u nás mají obnovitelné zdroje energie. Větrné elektrárny, se kterými u nás lze reálně počítat během několika let, by snížily exhalace oxidu uhličitého o ekvivalent půl milionu osobních aut. Přitom asi 90 % potenciálu obnovitelných zdrojů u nás tvoří bioenergetika.

 

·         Domácí obnovitelné zdroje nemohou pokrýt současnou českou spotřebu energie – ale to se od nich také neočekává. Nicméně během několika desetiletí jde i při opatrných odhadech počítat s více než polovinou poptávky po energii.

 

·         Čistá energetika je high-tech odvětví, které se dramaticky mění. Technologický průlom a masová výroba rapidně zvyšují účinnost. Náklady na jednu kilowatthodinu z větru se za posledních 20 let propadly o více než 80 procent.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí