zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svítkov i Popkovice odmítají spalovnu

27.08.2007
Odpady
Svítkov i Popkovice odmítají spalovnu
Svítkov - Už dlouho nebudilo zasedání zastupitelstva šestého pardubického obvodu takovou pozornost jako v pondělí. Místní zastupitelé totiž rozhodovali o postoji svítkovské radnice k plánovanému provozu spalovny chemikálií v nedalekém Rybitví. A tu lidé z okolí zásadně odmítají.

Zastupitelé nakonec své občany nezklamali a všichni zvedli ruku pro usnesení, ve kterém městský obvod provoz spalovny odmítl.

„Doufám, že nejseš pro. Ničej nás tu dost i bez spalovny,“ pokřikovala žena v bílé halence na jednoho ze zastupitelů cestou na schůzi do sokolovny. Muž ji ujistil, že by mu to manželka nikdy neodpustila.

Na jednání se přišlo podívat čtyřicet lidí Do klubovny, kde zastupitelé jednali, se přišlo podívat skoro čtyřicet obyvatel čtvrtí, které patří do městského obvodu Pardubice VI a které budou od spalovny vzdáleny jen několik set metrů.

„Spalovna už v areálu Synthesie existuje, pouze nemůže být podle současných norem v provozu. Zmodernizujeme ji tak, aby splňovala platné limity pro vypouštění škodlivin. Její provoz bude maximálně bezpečný a čistý. Budeme ji řídit co nejzodpovědněji,“ sliboval obyvatelům i zastupitelům Jiří Čenský z česko-rakouské společnosti AVE CZ, která chce spalovnu provozovat.

Nepřesvědčil ani obyvatele a ani zastupitelstvo. „To, co říkáte, je jen o vašich penězích a ne o našem zdraví. Jde vám jen o váš zisk,“ řekl starší muž v diskusi.

Zastupitelé se nakonec přiklonili k názoru komise životního prostředí svítkovské radnice, která upozornila na to, že spalovna je jen 200 metrů vzdálená od obytných domů v Lánech na Důlku, což v případě havárie zcela vylučuje, že by tamní obyvatelé mohli být včas varováni.

Zdroj: http://pardubice.zeleni.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí