zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Temelín je bezpečný, vzkazuje šéf MAAE

28.08.2007
Energie
Temelín je bezpečný, vzkazuje šéf MAAE
Jihočeská Jaderná elektrárna Temelín nepředstavuje podle ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammada Baradeje žádné nebezpečí.

"Mohu to říct s klidným svědomím, neboť tady v Rakousku žiji," dodal držitel Nobelovy ceny za mír v rozhovoru pro rakouský magazín Profil, který vychází dnes.

Podle internetových stránek listu Der Standard, které na rozhovor upozornily, doporučil Baradej Rakušanům, aby se "nesoustředili na skutečnost, že tato elektrárna je, ale více na bezpečnost atomové elektrárny". "O Temelín si nedělám ani ty nejmenší obavy," prohlásil šéf MAAE, která sídlí ve Vídni.

Provoz jihočeské elektrárny je dlouhodobě trnem v oku rakouským odpůrcům jaderné energie. Českou stranu obviňují z porušování ujednání z Melku, která Praze mimo jiné ukládají povinnost informovat Vídeň o poruchách v Temelíně. Podle jejich názoru tak Česko nečiní. Snaží se proto přimět rakouskou vládu, aby kvůli Temelínu podnikla proti Česku právní kroky. Aktivisté z hnutí Atomstopp hrozí v září dalšími blokádami česko-rakouské hranice, které mají mít "zostřenou podobu".

Reagovali tak mj. na výroky prezidenta Václava Klause během jeho nedávné návštěvy Rakouska. Klaus uvedl, že rozhodující posun vidí v evropském řešení, "v tom, že Evropa řekne, že bez jaderné energetiky to nejde".

Česká vláda námitky rakouských odpůrců Temelína považuje za neopodstatněné a odmítá i blokády hranice. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vzbudil v Rakousku bouři nevole, když v polovině května označil organizátory těchto protestů za "magory". Později tvrdil, že ho rakouští reportéři špatně pochopili.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí