zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

28.08.2007
Obecné
Krátce - různé

Další rok klepe na dveře a s ním i čtvrtý ročník Fresh Film Festu - Mezinárodního studentského filmového festivalu (FFF). Ten se koná až do neděle 26. srpna v lázeňských Karlových Varech. Kulturní svátek nabídne na dvě stě snímků i experimentů. Kromě motivu chyby ve filmu zdobí FFF další motto: Hlavně ekologicky!
Organizátoři FFF se totiž rozhodli, že letos budou nejen maximálně "fresh", ale také eko. Proto každý festivalový vůz jezdí na hybridní ekomotor, všechny materiály jsou z recyklovaného papíru a na každém roku jsou k dispozici kontejnery na tříděný odpad.

Evropská komise chystá další útok proti energetickým monopolům. V rámci legislativního návrhu, který je v posledních fázích přípravy navrhuje provedení ještě důkladnějšího oddělení výroby a distribuce energií (unbundling). Podle prvního scénáře by energetické společnosti museli prodat své distribuční sítě jiným investorům, kteří na nich budou nezávislí. Druhý scénář předpokládá, že by energetické společnosti mohly být i vlastníky distribučních sítí, ale jejich správu by musely svěřit do rukou nezávislého systémového operátora. Kolem návrhu Komise se zajisté strne značná diskuse, protože členské státy jsou rozdělené na dva tábory. Pro další unbudnling jsou např. Velká Británie, Irsko, Nizozemí nebo Španělska. Na druhé straně barikády je pak především Německo a Francie, které jsou mateřskými zeměmi velkých energetických koncernů jako E.On, RWE, Electricité de France. N Návrh by měl být oficiálně předložen komisařem pro energetiku Andrisem Piebalgsem 19. září. Komise navrhuje i posílit pravomoci energetických regulátorů a založení evropského regulačního úřadu.

Počet členských států, které již podaly nebo zvažují podání žaloby u Evropského soudního dvora na Evropskou komisi ve věci schválených alokačních plánů dále roste. Nově se k rebelům připojila i Malta. Té Komise zkrátila počet emisních povolenek na léta 2008-2012 z původních 2,9 mil. tun CO2 o 30 %.

MediSys je název informačního systému, který spravuje Evropská komise ve spolupráci se Společným výzkumným centrem. Cílem informačního systému je poskytovat aktuální informace o hrozících rizicích pro lidské a zvířecí zdraví. Informace čerpá každodenně z více než 20.000 článků na cca 800 webových (všeobecných i odborných) stránek. Statistiky o výskytu nemocí jako je AIDS, tuberkulóza, apod. jsou aktualizovány každých 20 minut. Systém se velmi osvědčil v případě nedávného výskytu slintavky a kulhavky ve Velké Británii. 

Britská letecká společnost easyJet nabídla svým pasažérům možnost dobrovolného příplatku. Takto získané prostředky jsou odváděny do fondu na ochranu životního prostředí pod záštitou Organizace spojených národů jako kompenzace za jeho poškozování leteckou dopravou. V současné době zvažuje podobný dobrovolný příplatek i německá letecká společnost Lufthansa.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí