zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Topolánek nechce bourat obce kvůli uhlí

29.08.2007
Energie
Geologie
Topolánek nechce bourat obce kvůli uhlí

Hnutí DUHA přivítalo dnešní příslib Mirka Topolánka, že vláda nedopustí bourání Horního Jiřetína a Černic na Mostecku kvůli uhelným dolům. Projekt by vyžadoval vysídlení asi 2000 místních lidí.

Ekologická organizace připomněla, že hlavní politické stany i státní energetická koncepce se v této věci shodují.

Vládní strany ve své koaliční smlouvě i programovém prohlášení kabinetu slíbily, že velmi nepopulární plán nepodpoří. Stejně se několikrát vyjádřila i ČSSD. Jiří Paroubek v květnu 2006 v dopise litvínovskému starostovi výslovně napsal, že „usnesení č. 444/1991 [kterým byly limity těžby vyhlášeny] bude respektovat každá vláda, které budu předsedat a v níž bude mít většinu Česká strana sociálně demokratická“ (dopis z 27. 5.).

Rovněž Státní energetická koncepce nepožaduje prolomení tzv. územních ekologických limitů, které chrání zbývající severočeské obce před uhelnými doly. Původní návrh, aby takový bod byl do ní zařazen, ministři v roce 2004 zamítli a změnili.

Jana Kubáňová z Hnutí DUHA řekla:             

Pro místní lidi to bude velké ulehčení. Už si mohou být prakticky jisti, že nad nimi přestala viset hrozba vystěhování. Rozšiřování dolů nechce vláda, nechce opozice, nepožaduje platná energetická koncepce a nedávno i Mostecká uhelná anoncovala, že projekt prozatím vzdává. Limity těžby obsahuje i platný územní plán Severočeské hnědouhelné pánve. Kraj je teď musí zahrnout do připravovaného zadání zásad územního rozvoje, které krajský územní plán nahradí. Obce tak budou pojištěny na léta dopředu. A vláda musí vyhovět městu a provést odpis zásob uhlí, které pod Horním Jiřetínem a Černicemi leží.“

Kontakt: Jana Kubáňová, Hnutí DUHA, telefon 774 422 910, email jana.kubanova@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí