zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na srazu trabantů ve Vrbně bude mít premiéru ekologický wartburg

31.08.2007
Obecné
Na srazu trabantů ve Vrbně bude mít premiéru ekologický wartburg

Vrbno (Strakonicko) - Milovníci aut značky Trabant, lidových vozítek z bývalé NDR, se o víkendu sjedou do Vrbna na Strakonicku. Setkání představí nejen klasická auta s dvoutaktními motory, jež byla ostatním motoristům pro zábavu, ale na již jedenáctý ročník akce dorazí i speciálně upravené vozy, která jejich majitelé hýčkají více než luxusní vozy. Organizátoři navíc slibují i jednu perličku. Českou premiéru zde bude mít ekologický wartburg s katalyzátorem, řekl dnes ČTK jeden z organizátorů Radek Zajíc.

"Očekáváme okolo stovky vozů, mezi nimi třeba trabant kabriolet, pick up či trabant s motorem vzadu. Přijet by měli jak čeští majitelé, tak i fandové z Polska a Slovenska," uvedl Zajíc. Utkají se spolu v jízdě zručnosti, slalomové zkoušce a speciálním testu.

Sraz trabantů ve Vrbnu na strakonicku nedaleko Blatné v roce 2006. Sraz majitelů a příznivců vozů Trabant ve Vrbnu na strakonicku v roce 2006. Sraz majitelů a příznivců vozů Trabant ve Vrbnu na strakonicku v roce 2006. Sraz majitelů a příznivců vozů Trabant ve Vrbnu na strakonicku v roce 2006.
Sraz majitelů a příznivců vozů Trabant ve Vrbnu na strakonicku v roce 2006. Sraz majitelů a příznivců vozů Trabant ve Vrbnu na strakonicku v roce 2006. Sraz majitelů a příznivců vozů Trabant ve Vrbnu na strakonicku v roce 2006. Sraz majitelů a příznivců vozů Trabant ve Vrbnu na strakonicku v roce 2006.

Trabanty absolvují v sobotu vyjížďku do nedaleké Blatné. Před zámkem postojí mezi 15:00 a 17:00. Již v pátek se ale znovu po roce vydají Strakonic, kde budou vozy vpodvečer vystaveny na parkovišti u kostela sv. Markéty, a poté projedou městem.

Na vrbenský sraz přijíždějí vozy, které jejich majitelé s láskou hýčkají a upravují. Jezdí přitom celé rodiny, mladí nadšenci nebo i starší páry, které mají trabanta již desítky let. Trabanty zdobí prvotřídní laky či podvozky a mají úpravy motorů a zvukové aparatury. Nechybí tak trabanty kabriolety, limuzíny či soutěžní speciály. Hodnota takto vylepšeného vozu přesahuje i 100.000 korun.

"Rok od roku přibývá mladých, kteří k trabantům takzvaně přičichnou. Jsou to jak osmnáctiletí, co dostanou řidičák a pro něž je to dostupné auto, tak i děti těch, kteří mají trabant jako koníček na celý život. Trabant je zkrátka životní styl," dodal Zajíc, který sám vlastní několik aut této značky.

Vůbec první Trabant sjel z výrobního pásu automobilky v německém Zwickau na počest výročí Velké říjnové socialistické revoluce v roce 1957. Jméno Trabant vzešlo z veřejné soutěže, znamená "průvodce člověka". V roce 1990, rok před ukončením výroby, se objevil i trabant se čtyřtaktním motorem 1,1. Celkem se vyrobilo přes tři miliony trabantů. Dodnes je jich u nás registrováno přes 35.000. Jejich průměrné stáří dosahuje 34 let.

http://www.financninoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí