zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tuzemská produkce odpadů loni mírně klesla

04.09.2007
Odpady
Tuzemská produkce odpadů loni mírně klesla
Praha - V Česku loni vzniklo 24,6 milionu tun odpadu. Na každého občana ho tak připadalo kolem 2,4 tuny. Proti předchozímu roku se celková produkce snížila o 300.000 tun, což představuje pokles o zhruba jedno procento. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Největší část skončila na skládkách, část například jako palivo pro výrobu energie a téměř 4,3 milionu tun se podařilo recyklovat. Přes 1,2 milionu tun odpadu zamířilo za hranice.

Produkce nebezpečných odpadů klesla na 1,3 milionu tun, asi tisícovka tun se dovezla ze zahraničí. Celkový dovoz odpadu vzrostl na téměř 171.000 tun. Dovážely se hlavně železné a neželezné kovy, plasty, kaučuk, papír a lepenka a odpady z textilního odpadu.

Celková produkce podnikových odpadů loni asi o dvě procenta klesla kvůli vyřazení některých druhů odpadů z evidence. Původci je nyní mohou využívat k výrobě vlastního zboží. Podniky vytvořily celkem 21,3 milionu tun odpadů.

Graf: Produkce odpadů v ČR

Produkce komunálního a živnostenského odpadu loni představovala tři miliony tun, tedy 296 kilogramů na obyvatele. Produkce komunálního odpadu meziročně vzrostla, zároveň se ale zvýšil podíl tříděného odpadu. V obcích vzniklo celkem 3,4 miliony tun odpadů. To zahrnuje například stavební odpady nebo odpady z čištění vod.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
24
11. 2020
24.11.2020 - Konference
Olomouc
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí