zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda nabídne v Brdech kompenzaci za radar: peníze pro obce i kraj

05.09.2007
Obecné
Vláda nabídne v Brdech kompenzaci za radar: peníze pro obce i kraj
Premiér Mirek Topolánek ve středu při výjezdním zasedání vlády ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku slíbí starostům obcí, kterých se má dotknout případná výstavba amerického protiraketového radaru, podporu pro rozvoj kraje. Připravovaný rozpočet podle něj dovoluje "alokovat peníze na rozvoj Brdska". Oblast byla podle Topolánka dlouhá desetiletí zanedbávána.

S návrhem na finanční podporu rozvoje infrastruktury prý "váhal, aby nevznikl dojem, že si lidi kupuje". Návrhem tak nyní reaguje na požadavky podpory, které vzešly od některých starostů. "Plán bude realizován bez ohledu na to, zda tam nakonec radarová jednotka stát bude, nebo ne," konstatoval premiér.

Obce ležící v sousedství vojenského újezdu Brdy s plánem postavit za jejich humny radar nesouhlasí. Topolánek s sebou na středeční výjezdní zasedání poveze také nedávno publikovanou studii o vlivu zařízení na zdraví lidí. Připravuje se prý i studie vlivu radaru na životní prostředí.

Premiér odmítl požadavek, aby se středečního setkání zúčastnili i zástupci občanských sdružení. "Bude to pouze jednání se starosty, jejichž obcí se případná výstavba dotkne," uvedl.

Zástupci obcí, které založily "Ligu starostů nesouhlasících s umístěním radaru USA v České republice", vyzvali vládu, aby právě na své výjezdní zasedání v Brdech pozvala i šestičlenný koordinační výbor ligy. Ani toto sdružení ale Topolánek na setkání nepozval.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí