zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodovědci: Jedovatý pavouk životy neohrožuje

11.09.2007
Příroda
Přírodovědci: Jedovatý pavouk životy neohrožuje

ZLÍNSKÝ KRAJ - Pavouka jménem zápřednice jedovatá už neznají jen obyvatelé tropických oblastí. Stále častěji ho lze nalézt také na lukách Slovácka. Přírodovědci tvrdí, že za jeho výskyt mohou klimatické změny posledních několika let.
 Jedna z tuzemských televizních společností vytvořila před několika dny ve svém zpravodajství z nenápadného pavoučka smrtící bestii. „Reportáž mluvila o tom, že člověk, kterého pavouk kousne, může ochrnout na čtyřiadvacet hodin a může ho postihnout nevolnost, zvracení a podobné komplikace,“ připomněl zpravodajský šot televize Jiří Červenka z Uherského Hradiště.

Odborníci ale dramatické zprávy o nebezpečí nového druhu pavouka mírní. „Spatřili ho například přírodovědci v Hluku. Jeho kousnutí je srovnatelné s bodnutím vosy. Příznaky zpravidla zakrátko odeznějí. Závažnější zdravotní komplikace ale nelze vyloučit u silně alergických jedinců,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu  Jaroslav Hrabec.

Jeho optimistická slova mírně zchladil Petr Šimčík z odboru životního prostředí uherskobrodské radnice. „Musíme se s tímto jedovatým pavoukem prostě naučit žít stejně jako s jinými živočišnými druhy podobného charakteru. Jeho kousnutí však nelze podceňovat,“ podotkl Šimčík.

Další specialisté upozorňují, že zápřednice není jediný nový vetřelec, kterému klima našeho území vyhovuje. „Nacházejí se tady i další jedovaté druhy pavouků, například křižák pruhovaný, připomínající vosu, stepník rudý, vodouch stříbrný či některé snovačky a slíďáci. Zápřednice jedovatá ale skutečně nedávno vyvolala paniku v sousedním Rakousku, kde lidé po jejím objevení začali masově navštěvovat lékaře s tím, že je pavouk kousl. Ze sto devadesáti případů bylo ale pouze devět opodstatněných,“ připomněl přední český specialista na pavouky Jan Dolanský.

Zápřednice prakticky vždy zaútočí na toho, kdo se ji snaží dostat ze zámotku, který obývá. „Pro lidi její výskyt nepředstavuje žádné výrazné nebezpečí. Ven vylézá většinou až v noci, takže není snadné ji ve dne spatřit,“ doplnil Dolanský.

http://www.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí