zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krnovská přírodní památka je kvůli podmáčené půdě uzavřena

12.09.2007
Příroda
Krnovská přírodní památka je kvůli podmáčené půdě uzavřena

Zákaz vstupu platí ode dneška do lokality přírodní památky Staré hliniště v Krnově. Tamní půda je vlivem vytrvalých dešťů z konce minulého týdne natolik podmáčená a nestabilní, že dokonce hrozí vývraty stromů. ČTK to dnes řekla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Přístupovou cestu do hliniště strážníci městské policie uzavřeli páskou. "Zákaz platí pro všechny, i pro houbaře, kteří v současné době tuto lokalitu hojně navštěvují," uvedla mluvčí.

Vedoucí Střediska ekologické výchovy v Krnově Martin Bodešínský dodal, že voda navíc zatopila louku na dně bývalé jámy na těžbu cihlářského jílu. Nepropustné podloží navíc zamezuje vsakování vody. Do hliniště napršela a zároveň i přitekla z okolních polí.

"Kvůli podmáčenému terénu a poryvům větru došlo k vyvrácení několika stromů přímo na naučné stezce. Zákaz vstupu byl vyhlášen proto, že hrozí vývraty další," vysvětlil.

Zatopení hliniště je podle něj běžné v jarních měsících, kdy taje sníh na okolních polích. V takovém rozsahu bylo naposledy zatopeno při povodních v roce 1997. "V té době navíc prudké nárazy větru zavinily rozsáhlé vývraty v nejstarší části porostu bříz a olší. Následky jsme odstraňovali téměř rok," uvedl.

Staré hliniště se nachází na území bývalé krnovské cihelny a přilehlého lomu nedaleko silnice vedoucí k hraničnímu přechodu s Polskem. Na území se vyskytují vzácní obojživelníci, plazi a rostliny, proto byla tato lokalita v roce 1992 vyhlášena přírodní památkou.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí