zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stále dražší voda – kudy vám odtékají tisícovky?

20.09.2007
Voda
Stále dražší voda – kudy vám odtékají tisícovky?

Náklady na vodu a energii na její ohřev jdou u několikačlenné rodiny ročně do tisíců, nebo spíš dokonce desetitisíců. A čím dražší voda, tím více přemýšlíte, jak za vodu ušetřit.Termostatické baterie jsou drahé, ale investice se vám vrátí

 
Šetřit vodou na úkor hygieny je samozřejmě nesmysl. Zkuste se ale trochu rozhlédnout v kuchyni a hlavně v koupelně – až sedmdesát procent veškeré vody spotřebujeme právě při koupání, sprchování, mytí, splachování a praní. Začněme třeba u baterií - podle výpočtů odborníků spotřebují pákové baterie jen zhruba poloviční množství vody ve srovnání s klasickými kohoutkovými. Ještě úspornější jsou termostatické baterie, ze kterých vytéká voda v předem nastavené teplotě a při jejich používání ušetříte až 60% vody.
 
Termostatické baterie jsou navíc bezpečné - při jejich používání nehrozí opaření, proto jsou vhodné také do rodin s malými dětmi. Tato baterie není zrovna nejlevnější záležitost – ty nejlacinější stojí okolo pěti tisíc korun. Každý komfort ale něco stojí a věci, které šetří peníze, také většinou nejsou zadarmo. Investice do termostatické baterie se vám za jeden až dva roky vrátí zpátky a pak už bude baterie jen šetřit vaši peněženku.
 
Rozhlédněte se po vaší koupelně – tušíte, kde všude by se dalo ušetřit?
 
Termostatická baterie se na první pohled neliší od obyčejné baterie, ale ušetří vám třicet až padesát procent vody!
 
 
Toaleta - další místo, kde protékají stokoruny
 
Místo, kde se dá poměrně dost ušetřit, hledejte na toaletě. Starší typy toalet mají splachovací nádržku pouze na devět litrů vody, zatímco novější, úsporné typy mají na splachování dvě tlačítka – na tři nebo na šest litrů. Navíc staré klozety velmi často podtékají, a právě zde můžete každý měsíc »ztratit« až několik desítek kubíků vody. To, co se zdá jako zanedbatelná maličkost, ušetří během roku čtyřčlenné rodině několik set korun. Proto nečekejte, až stará toaleta doslouží a objednejte si novou pokud možno co nejdříve – z dlouhodobého hlediska na ní jen vyděláte.
 
Za vodu se dá ušetřit také v kuchyni. Myjete například nádobí pod tekoucí vodou? Pak si pořiďte raději myčku, která bude šetřit nejen vodu, ale také vaše ruce a čas.
 
Úsporné toalety mají dvě tlačítka pro splachování – na tři nebo šest litrů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí