zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OSN přijala deklaraci o právech původních obyvatel

18.09.2007
Obecné
OSN přijala deklaraci o právech původních obyvatel

OSN vyzývá země,v nichž žijí původní obyvatelé, aby jim přiznaly větší práva. Tlak na původní obyvatele v poslední době totiž sílí...

Valné shromáždění OSN přijalo deklaraci o právech zhruba 370 milionů původních obyvatel ve světě. Informovala dnes o tom zpravodajská stanice BBC.

Proti této rezoluci hlasovaly čtyři státy s největším počtem původních obyvatel - Spojené státy (Indiáni), Kanada (Inuité), Austrálie a Nový Zéland (Aboriginové). Podle nich jsou totiž některá doporučení z deklarace údajně v rozporu s jejich vlastními zákony.

OSN vyzývá země, ve kterých žijí původní obyvatelé, aby jim přiznaly větší práva co se týče územních nároků, anebo zaplatily odškodné za zabranou půdu.

Aktivisté za lidská práva totiž v poslední době varovali, že sílí tlak na původní obyvatele napříč kontinenty zejména ze stran urbanistů, farmářů či důlních společností.

Deklarace, o které se v OSN debatovalo už dvě desetiletí, byla přijata podle agentury AFP poměrem 143 ku 11 hlasům. Generální tajemník přivítal tento výsledek jako historické rozhodnutí. Naopak Kanada, Austrálie, Nový Zéland a Spojené státy vyjádřili zklamání, že přijatý text požaduje pro domorodce právo na sebeurčení, právo na půdu a na naleziště nalézající se na ní. Podle kanadského velvyslance při OSN Johna McNeeho jsou tyto požadavky formulovány tak nejasně, že je lze interpretovat mnoha způsoby.

Z téměř 33 milionů obyvatel Kanady tvoří původní obyvatelé asi 1,3 milionu.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí