zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové kritizují vládu kvůli politice územního rozvoje

18.09.2007
Obecné
Ekologové kritizují vládu kvůli politice územního rozvoje

Podle nevládních organizací Atelier pro životní prostředí, Arnika, Ekologický právní servis a Zelený kruh nemá Česká republika vytvořenou politiku územního rozvoje, kterou vyžaduje nový stavební zákon. Kvůli vládě, která podle nich s vypracováním územního plánu zaspala, hrozí české krajině škody. Organizace proto vyzvaly premiéra Mirka Topolánka a ministra životního prostředí Martina Bursíka, aby vláda chybějící dokument zpracovala.

"Nový stavební zákon vychází z předpokladu, že vláda zpracuje jakýsi územní plán České republiky, z něhož vyjdou územní plány krajů a následně plány jednotlivých obcí. Bylo by to i logické. Sama vláda ale tento postup ignoruje a vnáší do stavebního rozvoje měst a obcí chaos a nejistotu," uvedl pro ČTK Luděk Šikola z Ekologického právního servisu.

Územní plánování v celé zemi se doteď řídí starou koncepcí, která podle ekologů obsahuje řadu kontroverzních projektů, jako jsou jezy na dolním Labi a Berounce, silnice R 52 z Brna na Vídeň nebo nová dráha na letišti v Praze-Ruzyni.

Současná koncepce také odporuje legislativě EU - například směrnicím o ochraně ptactva a dalších volně žijících živočichů zapojených do soustavy Natura 2000. Autoři zprávy upozorňují i na to, že kraje začaly nevyhovující podklady přebírat do svých vlastních územních plánů.

Podle Martina Skalského ze sdružení Arnika stojí za nečinností vlády zájem "betonářské" lobby. "Kdyby vláda postupovala podle zákona, řada problematických staveb by musela projít veřejnou diskuzí a novým hodnocením dopadů na životní prostředí. A zřejmě by z plánu musela zmizet," prohlásil.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí