zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bohuslavická vodní elektrárna zahájí v listopadu zkušební provoz

19.09.2007
Voda
Energie
Bohuslavická vodní elektrárna zahájí v listopadu zkušební provoz

BOHUSLAVICE NAD VLÁŘÍ - Malá vodní elektrárna, která nyní vzniká u Bohuslavic nad Vláří na Zlínsku, zahájí zkušební provoz zřejmě ještě v listopadu letošního roku. Investorem a provozovatelem je obec, která očekává za prodej elektrické energie roční tržby ve výši 300.000 až 400.000 korun. Na dotaz ČTK to dnes řekl starosta Jiří Slovák.

Celkové náklady na výstavbu elektrárny činí asi devět milionů korun, část prostředků obec získala ze zdrojů Evropské unie. Po dokončení zařízení se Bohuslavice nad Vláří stanou první obcí ve Zlínském kraji, která bude dodávat do distribuční sítě energii vyrobenou ve vodní elektrárně. Z výnosů bude obecní úřad nejdříve splácet půjčku, poté budou tržby příjmem rozpočtu.

Elektrárna vzniká úpravou objektu jezu na řece Vláře, který v minulosti sloužil pro odběr užitkové vody pro nedaleký průmyslový areál někdejších Vlárských strojíren. V posledních letech ale jez z roku 1953 svému účelu nesloužil a chátral. Ve Zlínském kraji je několik vodních elektráren, jež dodávají elektřinu do rozvodné sítě, většinou ale patří velkým společnostem.

www.zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí