zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Státy se dohodly. Ovzduší bude čistější dřív

24.09.2007
Ovzduší
Státy se dohodly. Ovzduší bude čistější dřív

Ministři životního prostředí ze 191 zemí světa dospěli v pátek večer na konferenci OSN v kanadském Montrealu k dohodě o urychlení eliminace látek, které výrazně poškozují ozonovou vrstvu.

Podstatou dohody je podle agentury AFP závazek, že vyspělé i rozvojové země zavedou o téměř deset let dřív zákaz vypouštění hydrochlorfluorouhlovodíků (HCFC), které patří k nejagresivnějším chemikáliím znečišťujícím ovzduší.

"Dospěli jsme k historické dohodě," uvedl šéf Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) Nick Nuttal.

Přesné výsledky jednání ještě nejsou známy. Podle agentur se však očekává, že uzávěrka pro zákaz vypouštění HCFC bude pro vyspělé země posunuta z roku 2030 na rok 2020 a pro rozvojové země z roku 2040 na rok 2030. Součástí dohody je údajně také zákaz vyrábění látek obsahujících HCFC.

K dosavadním termínům zavazoval takzvaný montrealský protokol, ekologická smlouva o ochraně ovzduší, která byla v kanadské metropoli podepsána před 20 lety. Podepsat protokol, který mnozí odborníci považují za nejúspěšnější ekologickou dohodu současnosti, se téměř dvě stovky států rozhodly poté, co byla v roce 1985 nad Antarktidou objevena narůstající ozonová díra.

Ta již o pět let později dosáhla svého dosavadního maxima 28,3 milionu kilometrů čtverečních, což je trojnásobek rozlohy Austrálie. Podle nejnovější studie amerických klimatologů se však přes současné snahy o větší ochranu ovzduší nezacelí dříve než v roce 2068.

http://www.tyden.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí