zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve středočeském kole Ekologické olympiády kralovalo Gymnázium Říčany

25.09.2007
Obecné
Ve středočeském kole Ekologické olympiády kralovalo Gymnázium Říčany
Ve dnech 20. – 22. 9. 2007 proběhnul ve Vlašimi 13. ročník středočeského kola Ekologické olympiády pro studenty středních škol. Soutěž každoročně organizuje Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim ve spolupráci se Správou CHKO Blaník a městem Vlašim. Do Vlašimi se letos sjelo rekordních 59 středoškoláků, kteří si změřili své znalosti a dovednosti. Pořádání Ekologické olympiády finančně podpořily Lesy České republiky, s. p., Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy prostřednictvím Centra dětí a mládeže ČSOP Praha, Knihkupectví Daniela Benešov a Středočeský kraj.

Do Vlašimi se sjela tříčlenná družstva středních škol z Benešova, Českého Brodu, Dobříše, Horek nad Jizerou, Kladna, Mělníka, Nymburka, Poděbrad, Příbrami, Rakovníka, Říčan a Vlašimi. Základním tématem letošního ročníku olympiády byla „zvláště chráněná území“. Soutěžící prokazovali teoretické i praktické znalosti především z biologie, ekologie a ochrany přírody v testu i poznávačce, která obsahovala stočtyřicet ukázek našich rostlin, živočichů, nerostů a dalších přírodnin. Praktická část soutěže byla zaměřena území vlašimského zámeckého parku vč. toku řeky Blanice, které patří do tzv. soustavy evropských chráněných území Natura 2000, jež vytvářejí na svém území podle jednotných principů všechny státy Evropské unie. (Cílem této soustavy je zabezpečit ochranu těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejvíce ohrožené, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast. Jedná se o území toku řeky Blanice mezi Vlašimí a Mladou Vožicí (okres Benešov a Tábor), cca 30 km dlouhý úsek zámecký park ve Vlašimi.), v sobotu pak účastníci olympiády odstraňovali pokosenou rostlinnou hmotu v přírodní rezervaci Podlesí u Býkovic pod Blaníkem, jejíž součástí je rovněž Velký Býkovický rybník (též v soustavě evropských chráněných území Natura 2000).

Páteční večer patřil přednášce Ing. Mgr. Martina Klaudyse o Pozemkovém spolku pro přírodu a památky Podblanicka a nočnímu programu pod hvězdnou oblohou na vlašimské hvězdárně. Pedagogům se také věnoval ředitel Muzea Podblanicka Mgr. Radovan Cáder na exkurzi „Historickou Vlašimí“.

Vítězi středočeského kola se stali studenti z Gymnázia Říčany (Marie Pospíšková, Šimon Zarachovský a Šárka Mikulková), druhé místo obsadilo Gymnázium Kladno (Jan Smyčka, Jitka Ortmannová a Jonáš Horáček) a jako třetí se umístilo další družstvo z Gymnázia Říčany (Zuzana Kalná, Jana Chrudimská a Petr Hlávka). Soutěžící, kteří se umístili na prvních třech místech, si kromě pestrých zážitků a radosti z úspěchu odnesli také hodnotnou přírodovědnou literaturu, vítězné družstvo postupuje do národního kola, které proběhne na jaře 2008 v Libereckém kraji.

Jan Urban, koordinátor středočeského kola EO

Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim
Tel./fax: 317 845 169, 317 845 965
E-mail: vlasim@csop.cz, URL: www.csopvlasim.cz
Pohotovostní telefon Záchranné stanice pro živočichy: 777 800 460 (Lenka Šafránková)
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí