zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návštěvníci AJVA FESTU se v Soběslavi dozví zajímavé informace o PVC

27.09.2007
Chemické látky
Návštěvníci  AJVA FESTU se v Soběslavi dozví zajímavé informace o PVC

SOBĚSLAV – Návštěvníci AJVA FESTU 01, který proběhne v pátek 28. září na tábořišti pod Svákovem v Soběslavi, mohou zavítat do informačního stánku Arniky. Ten bude pro veřejnost otevřen  od 15:00 do 19:00 hodin a lidé se v něm dozví zajímavé a pro někoho i šokující informace o vlivu jednoho z nejrozšířenějších plastů – PVC – na lidské zdraví a životní prostředí. Zájemci budou moci na místě svým podpisem podpořit také petici za náhradu tohoto plastu v oblastech, kde jsou jeho škodlivé účinky nejvýraznější – ve zdravotnictví, hračkách a v obalech na potraviny(1). Petici dosud podepsalo více než 5 000 lidí včetně několika významných osobností (2).

„Přestože polyvinylchlorid patří k nejpoužívanějším plastům a obklopuje nás prakticky na každém kroku, o jeho škodlivých účincích na lidský organismus ví překvapivě málo lidí. PVC přitom obsahuje řadu toxických látek, které se z něj uvolňují. Přes legislativní opatření tyto látky nacházíme v dětských hračkách či obalech na potraviny v překvapivém množství, ačkoliv by tam neměly být vůbec. Prostřednictvím našeho infostánku bychom chtěli veřejnost s těmito informacemi seznámit,“ vysvětluje vedoucí kampaně Arniky „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková.

Ta upozorňuje například na ftaláty (3), které v PVC hrají roli změkčovadla. „Například ze zdravotnických pomůcek se ftaláty uvolňují v takovém množství, že někteří pacienti musí držet speciální dietu, aby jich nevstřebávali tolik. Ftaláty se totiž váží na tuky. Tyto látky se uvolňují také z plastových hraček z PVC. Přitom dětský organismus je na jejich působení nejcitlivější a ftaláty mohou působit zdravotní problémy v pozdějším věku – negativně působí třeba na spermie. Některé studie (4) přičítají zhoršení průběhu astmatických a alergických onemocnění právě velkému množství PVC výrobků, které nás obklopují, respektive látkám, které se z tohoto materiálu uvolňují,“ vysvětluje Jopková.

Podle jejích slov se PVC navíc velmi obtížně recykluje a nepatří proto do ani kontejnerů na třídění plastu. Jedna láhev z PVC znehodnotí recyklaci třiceti až padesáti tisíc lahví z PETu.

Podrobnější informace o AJVA FESTU 01 se dozvíte na www.ajvacentrum.cz. Festival organizuje AJVA centrum s cílem oživit kulturní život v Soběslavi.

U stánku Arniky získáte také další informace o ochraně životního prostředí na informačních panelech i v letáčcích a můžete se také seznámit s aktivitami Arniky na Českobudějovicku.

Realizace infostánku  je podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

Přílohy:

(1) Celé znění petice je na stránkách: pvc.arnika.org

(2) Petici mezi jinými podepsali: Skladatel, textař, zpěvák a frontman hudební skupiny Traband Jaroslav Svoboda; autor nízkoenergetických domů akademický architekt Aleš Brotánek; ministryně školství Dana Kuchtová, poradce ministra životního prostředí Dalibor Stráský; nefrolog MUDr. Kamil Ševela; členové hudebních skupin Kale a Charlie Straight, Javory;  náměstkyně ředitele České inspekce životního prostředí a zastupitelka Hlavního města Prahy Eva Tylová a zastupitelé několika dalších měst.

(3) Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové představují skupinu asi 40 látek. V PVC se používají jako změkčovadla. Své uplatnění však našly také v kosmetice či jako insekticidy nebo adhesiva. Z důvodů negativních zdravotních důsledků, bylo používání těch nejrizikovějších omezeno například při výrobě hraček a výrobků pro děti nebo v kosmetice. Jedná se o těchto šest ftalátů: di-isononyl ftalát (DINP), di-n-octyl ftalát (DNOP), di-iso-decyl ftalát (DIDP), butyl benzyl ftalát (BBP), dibutyl ftalát (DBP), di(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP). Hlavní nebezpečí, které je s těmito látkami spojováno, spočívá v jejich negativním vlivu na hormonální a reprodukční systém. Nezanedbatelné jsou také jejich účinky na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve.

(4)Tuomainen, A. et al. Experimental PVC Material Challenge in Subjects with Occupational PVC Exposure.  2005. www.pubmedcentral.nih.gov,

Bornehag, C. G. et al. The Association between Asthma and Allergic Symptoms in Children and Phthalates in House Dust: A Nested Case-Control Study. 2004. www.ehponline.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí