zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BRNĚNSKÝ STROM ROKU

06.10.2007
Příroda
BRNĚNSKÝ STROM ROKU

Anketa pořádaná na podporu zeleně v městě Brně. Naším cílem je nacházet zajímavé a užitečné stromy na území města Brna a podpořit zachování zelených míst mezi zástavbou.

Zaujal vás nějaký strom v Brně svým vzhledem, velikostí, výškou, stářím, příběhem či něčím jiným? Navrhněte ho do naší ankety...

Strom do ankety můžou nominovat jednotlivci - každý z vás, rodiny, městské části, sdružení, školy, firmy i další.

Z navržených stromů porota vybírá finalisty mezi nimiž rozhoduje o vítězi v hlavní kategorii veřejnost hlasováním a ve speciálních kategoriích vítěze zvolí opět porota.

Již jsme zahájili 9. ročník - Brněnský strom roku 2008

21. září byla vyhlášena podzimní vlna nominací - stromy v podzimních barvách zalité sluncem mají své kouzlo a umožňují zase jiný pohled na krajinu než pučící jaro. Uzávěrka nominací do 9. ročníku je 10. dubna 2008 a tak je podzim jedinečnou příležitostí nafotit stromy ještě v obleku, protože kdo ví, kdy přinese jaro nový šat...

Co vše je třeba k nominaci - kvalitní fotografii stromu (velikost fotografie tak, aby byl strom dobře vidět), popis stromu - druh, stáří, výška a obvod kmene ve výšce 1,3 m, umístění stromu - kde roste (adresa, případně zákres v mapě), znáte-li či zjistíte-li příběh nebo nějakou událost, historku, která se ke stromu váže.

Zde si můžete stáhnout pokyny a formulář k nominacím. 

To vše zašlete nebo přineste na Ekologickou poradnu Veronica, Panská 9, Brno 602 00; na obálku napište prosím "Brněnský strom roku 2008". Zároveň vás prosíme, pokud máte možnost, o zaslání fotografie v rozlišeni 300 dpi i popisu, případně příběhu, v elektronické podobě (e-mailem).

Kategorie ve kterých budou stromy soutěžit - hlavní kategorie bude nově rozdělena na stromy domácí a cizokrajné, protože naše české stromy těžko konkurují těm původem z cizích krajů, které umí růst do vyšších a mohutnějších velikostí, jako např. platan či sekvoj, speciální kategorie budou v tomto ročníku dvě - opět kategorie stromů rostoucích uvnitř uzavřených domovních bloků a nově kategorie "Galerie kuriozit", kam budou zařazeny stromy, které třeba nejsou zajímavé svou velikostí či stářím, ale mají například zvláštní tvar či netradiční způsob růstu či rostou v nezvyklých podmínkách.

Uzávěrka nominací bude 10. dubna 2008

Hlasovat bude možné od 22. dubna 2008 na internetu (zde na stránkách www.veronica.cz), pomocí textových zpráv z mobilních telefonů a prostřednictvím anketních lístků, které budou k dispozici s vystavenými fotografiemi stromů
na několika místech v Brně.

Vítěze vyhlásíme 5. června u příležitosti Mezinárodního dne životního prostředí a ke konci června proběhne u vítězného stromu oslava na ukončení ročníku. Vítězným stromům se kromě označení, že je Brněnským stromem roku 2008, dostane jako cena také ošetření od Veřejné zeleně města Brna.

Záštitu anketě poskytl náměstek primátora Statutárního města Brna Martin Ander, který je také členem poroty. Mediálním partnerem se stal Český rozhlas Brno a spolupracujícími partnery Knihovna Jiřího Mahena, Veřejná zeleň města Brna, Dopravní podnik města Brna a knihkupectví Academia.

S dotazy se můžete obracet na Lucii Novákovou, telefon 542 422 757, e-mail lucie.novakova@veronica.cz

Výsledky a podrobnosti o ročníku 2007

Výsledky a podrobnosti o ročníku 2006

Výsledky a podrobnosti ročníků předchozích

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí