zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika ve spolupráci s českobudějovickými středoškoláky zjišťuje, nakolik se lidé vyhýbají potravinám baleným do PVC

02.10.2007
Chemické látky
Arnika ve spolupráci s českobudějovickými středoškoláky  zjišťuje, nakolik se  lidé vyhýbají potravinám baleným do PVC

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Studenti Střední školy obchodu, služeb a podnikání v Českých Budějovicích zítra před českobudějovickým supermarketem Albert na Lannově třídě zahájí ekologicko-spotřebitelskou anketu. Jejím cílem je zjistit,  zda si lidé vybírají zboží také podle toho, v čem je zabaleno a zda se vyhýbají potravinám baleným do PVC (polyvinylchlorid). Občané Českých Budějovic se mohou do ankety zapojit během následujících dvou týdnů prostřednictvím dotazníku, který bude možné vyplnit před supermarkety Hypernova (Nádražní ulice) a Albert (Suchovrbenské náměstí, Lannova třída, Milady Horákové a Pekárenská ulice) (1). Výsledky ankety budou zveřejněny do konce listopadu.

 

Anketa je jednou z aktivit projektu (2) sdružení Arnika, jehož cílem je snížit spotřebu a používání PVC.  „PVC je vysoce problematickým plastem z hlediska vlivu na životní prostředí i zdraví lidí. Obsahuje řadu toxických látek, které se z něj při používání uvolňují. I přes zákonná opatření tyto látky nacházíme v obalech na potraviny či v dětských hračkách v překvapivě velkém množství, přestože by tam neměly být vůbec,“ vysvětluje vedoucí pobočky Arniky v Českých Budějovicích Jitka Straková.

 

Podle Strakové je velmi složitá i likvidace polyvinylchloridu: „PVC lze jen stěží recyklovat. Nepatří do kontejneru na plast, neboť může znehodnotit recyklaci ostatních plastů umístěných ve sběrné nádobě. Na skládkách se z něj postupně uvolňují těžké kovy či toxická změkčovadla, během spalování PVC mohou do ovzduší unikat nebezpečné dioxiny.“

 

Anketa předchází širší osvětové kampani, která bude následujícího půl roku v Českých Budějovicích probíhat. „Na rizika PVC chceme upozornit co nejširší okruh lidí. Připravujeme na toto téma přednášky,  besedy, informační stánky a výstavy nejen v rámci Českých Budějovic, ale celého kraje,“ říká Jitka Straková. 

 

Do osvětových aktivit se zapojí i studenti Střední školy obchodu, služeb a podnikáni. „Spolupráce na projektu se stane součástí environmentální výchovy na naší škole. Vymýšlíme pro studenty aktivity jako je natáčení videa o problematice PVC, chceme je naučit pracovat s daty, která budou výstupem spotřebitelského dotazníku, nebo jak psát tiskovou zprávu. Byli bychom rádi, aby studenti výsledky své činnosti prezentovali na závěr projektu na veřejnosti,“ říká koordinátorka školních aktivit RNDr. Yveta Smíšková.

 

Přílohy:

 

(1) Dotazník bude možné vyplnit v úterý 2.10. mezi 13 a 15 hodinou před obchodním domem Albert na Lannově třídě. Další harmonogram sběru dat před českobudějovickými hypermarkety bude zveřejněn na adrese: www.ceskebudejovice.arnika.org

 

(2) Projekt se nazývá „Ekologicky šetrné veřejné instituce a služby v Ústeckém a Jihočeském kraji“. Jedním z jeho cílů je zvýšit procentuální zastoupení ekologicky uvědomělých spotřebitelů v obou jmenovaných krajích.  Dále se projekt zaměřuje na postupnou náhradu PVC v nemocnicích a institucích pracujících s dětmi a také „zelenější“ provoz úřadů. Projekt je podpořen grantem  z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí