zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozšiřování výsypky Pokrok je v rozporu s krajským územním plánem

03.10.2007
Geologie
Rozšiřování výsypky Pokrok je v rozporu s krajským územním plánem

Bílina, 2. října 2007 -  Výsypka Pokrok, kterou provozují Severočeské doly, a.s. (SD), letos překročila závaznou hranici, za kterou její rozšiřování zakazuje platný krajský územní plán[i] i usnesením vlády č. 444/1991[ii]. Přitom došlo k vykácení více než dvou hektarů dřevin, usmrcení zvlášť chráněných druhů obojživelníků a přiblížení výsypky k městu Lomu o přibližně 300 metrů. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v této věci vede proti Severočeským dolům řízení o uložení pokuty pro porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Greenpeace ČR již dva měsíce na horníky apeluje, aby přestali usilovat o další rozšiřování výsypky.

Greenpeace bylo na skutečnost, že výsypka ohrožuje biotopy ohrožených obojživelníků a patrně překročila závazné hranice stanovené územním plánem, upozorněno místní organizací ČSOP v červenci 2006. Greenpeace se okamžitě obrátilo na ČIŽP, která Severočeským dolům, a.s. (SD) další činnost v lokalitě dočasně zakázala a zahájila s nimi správní řízení o uložení pokuty. Na společném jednání zástupců dolů, ministerstva životního prostředí (MŽP), obvodního báňského úřadu (OBÚ) v Mostě a Greenpeace dne 15. srpna báňský úřad přislíbil, že celou záležitost prošetří. Zároveň bylo zjištěno, že OBÚ i horníci minimálně od roku 1992 pracují s podstatně benevolentněji stanovenou hranicí, která umožňuje rozšíření výsypky oproti usnesení vlády až o 550 metrů. Protože Greenpeace v září získalo informaci, že SD se i nadále hodlají řídit touto chybnou hranicí a nikoliv platným územním plánem, rozhodly se na celý případ upozornit veřejnost. Na dnešní tiskové konferenci Greenpeace vedoucí oddělení komunikace SD Vladimír Budinský skutečně potvrdil, že firma zasypávání nových ploch pouze přerušila a v nejbližších měsících se k němu hodlá vrátit. Odvolává se přitom na důvodovou zprávu k usnesení vlády č. 444/1991, podle které měly být limity dále zpřesněny dohodou těžaře, samospráv a orgánů státní správy.

"Je to holý nesmysl," uvedl k tomu dnes expert na správní právu Mgr. Pavel Doucha z Ekologického právního servisu. "Ani u zákonů, které jsou na rozdíl od usnesení vlády obecně závazné, nemohou být žádná zmocňovací ustanovení obsažena v důvodové zprávě. Ta má vždy pouze sloužit jako podklad pro ty, kteří předmětnou normu schvalují. Je samozřejmě rozumné, že až sedmdesát metrů tlustá čára v příloze vládního usnesení má být zpřesněna, a mělo se tak stát již dávno. Ovšem právě a pouze v rámci těchto sedmdesáti metrů, nikoliv jejím posunutím o půl kilometrů do území, které má chránit. Podobným způsobem bychom se mohli za chvíli dočkat toho, že se budou moci motoristé na místě dohodnout s dopravním policistou na změně té části dopravních předpisů, která se jim nelíbí. Usnesení vlády může změnit jen vláda."

Současnou situaci komplikuje skutečnost, že rozšíření výsypky povolil v lednu 2004 OBÚ v Mostě jako součást tzv. povolení k hornické činnosti. Toto povolení bylo sice vydáno v rozporu s usnesením vlády č. 444/1991 a platným územním plánem, ale po uplynutí tří let od nabytí právní moci jej lze podle platného správního řádu změnit jen dvěma způsoby: na návrh SD nebo na základě rozsudku, že rozhodnutí bylo dosaženo trestným činem. Ačkoliv je Greenpeace přesvědčeno, že v daném případě mohla být naplněna skutková podstata trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti[iii],  trestní oznámení zatím podávat nezamýšlí.

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský k tomu dnes uvedl: „Nejde nám o hledání viníků nebo vyvolávání sporů s horníky za každou cenu, ale o nápravu současného stavu. Stále doufáme, že Severočeské doly se zachovají jako odpovědná firma a výsypku s ohledem na zájmy obyvatel Lomu i ochrany přírody dále rozšiřovat nebudou. Žádáme je proto, aby samy navrhly takovou změnu povolení k hornické činnosti, která by byla v souladu s platným územním plánem. Nicméně pokud by se pokusily současného protiprávního stavu využít k dalšímu rozšiřování výsypky, jsme připraveni jim v tom zabránit.“

Poznamky pro editory:

[i] Uzemni plan velkeho uzemniho celku Severoceske hnedouhelne panve ve zneni 2. zmen a doplnku. Viz zde: rozvojkraje.kr-ustecky.cz a zde: http://rozvojkraje.kr-ustecky.cz/vismo5/dokumenty2.asp?u=450018&id_org=450018&id=1252456&p1=85858.

[ii] Konkretne je zavazna hranice omezujici rozsirovani vysypky Pokrok stanovena v priloze c. 5 usneseni vlady c. 444/1991. Viz zde: racek.vlada.cz.

[iii] Viz § 159 zakona c. 140/1961 Sb., v platnem zneni (trestniho radu).

 

Souvisejici kontakty:

·        Jan Rovensky, vedouci klimaticke kampane Greenpeace CR, telefon: 723 623 238, e-mail: jan.rovensky@greenpeace.org 

·        Lenka Borakova, tiskova asistentka Greenpeace CR, telefon: 739 085 118, e-mail: lenka.borakova@greenpeace.org

·        Vladimir Budinsky, vedouci oddeleni komunikace SD, telefon: 724 082 663, e-mail: budinska@mail.sdas.cz

·        Pavel Musil, predseda Obvodniho banskeho uradu v Moste, telefon 476 442 417, e-mail: obu.most@tiscali.cz

·        David Pavel, vedouci oddeleni ochrany prirody OI CIZP Usti nad Labem, telefon: 475 246 031, e-mail: david@ul.cizp.cz

·        Daniel Vondrous, vedouci poradcu ministra zivotniho prostredi, ktery se ucastnil             - jednani z 15. srpna 2007, tel: 724 215 068, e-mail: Daniel_Vondrous@env.cz

 

Tisková zpráva Greenpeace

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí