zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Motejl: Ministerstvo zdravotnictví porušilo u hlukových map zákon

08.10.2007
Hluk
Motejl: Ministerstvo zdravotnictví porušilo u hlukových map zákon
Veřejný ochránce práv Otakar Motejl dal zapravdu nevládním organizacím a potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví porušilo své zákonné povinnosti, když nepořídilo do konce června hlukové mapy.
V termínu, který stanovil Brusel, nevypracovalo tyto dokumenty v případě Prahy, Brna, Ostravy a nejbližšího okolí nejvytíženějších silnic.

Jde hlukové mapy u komunikací, po kterých projede více než 6 milionů vozidel za rok, železničních tratí, kde projede více než 60 tisíc vlaků za rok, o mapy v blízkosti hlavních letišť a mapy aglomerací s více než 250 tisíci trvale bydlícími obyvateli.

Z map si každý občan může zjistit, jaká je hluková zátěž v okolí jeho bydliště.

Ministerstvo se původně bránilo, že má na vypracování map čas do konce roku, podle náměstka ministra Michaela Víta tento termín určitě stihne.

V odpovědi Motejlovi ale zástupci ministerstva přiznali, že se už podařilo dokončit hlukové mapy okolí hlavních železnic, letišť a silnic. Mapy však zatím nejsou zveřejněny na internetu, jak to vyplývá ze zákona.

Zatím ale nejsou hotové mapy u velkých měst. A za nedodržení termínu chce ministerstvo pokutovat firmy, které je zpracovávají.

"V současné době je nejdůležitější dokončit všechny hlukové mapy v co nejkratší době a zveřejnit je na internetu. Jde o to, aby se stihly včas a kvalitně připravit plány snižování hlukové zátěže, které má do 18. července příštího roku přijmout Ministerstvo dopravy," uvedl Pavel Doucha z Ekologického právního servisu.

Sedm občanských sdružení si liknavý postup českých úřadů při pořizování hlukových map stěžuje také u Evropské komise.

V některých městech, například v Praze nebo Olomouci, už lidi podali na úřady kvůli hluku žaloby.

Zdroj:  Aktualne.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí