zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žaloba kvůli hluku se vrací k soudu

09.10.2007
Hluk
Žaloba kvůli hluku se vrací k soudu
K městskému soudu se za dva týdny vrátí žaloba, kterou se proti magistrátu brání lidé, jimž vadí nadměrný hluk v okolí magistrály v ulici 5. května v Praze 4. - MF Dnes - 6.10.2007

V dubnu jejich případ obvodní soud zamítl. „Jednání bylo naplánováno na 17. října,“ uvedla organizátorka žaloby a předsedkyně sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou Alžběta Rejchrtová.

K první žalobě na magistrát, který je vlastníkem silnice, se přidali majitelé téměř tisícovky bytů.

Obyvatelé se opírají hlavně o znalecké posudky a měření, podle kterých dosahuje hluk z projíždějících aut téměř 70 decibelů ve dne a 60 decibelů v noci – pro představu je to přibližně takový hluk, jaký vyluzuje zapnutý vysavač nebo orchestr.

Hygienický limit je přitom 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci. Lidé po městě žádají, aby vybudovalo ochranný tunel z tvrzeného skla nebo regulovalo dopravu zavedením mýtného, omezením rychlosti a snížením počtu jízdních pruhů. Také chtějí neprůzvučná okna.

Podle rozsudku obvodního soudu hluk sice překračuje limity, majitel silnice však nemůže v krátké době situaci napravit. Magistrát totiž nemůže rozhodovat o snížení rychlosti a bez stavebního řízení ani stavět protihluková opatření.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí