zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Liberec chce získat od dotaci EU na rekultivaci staré skládky

10.10.2007
Odpady
Liberec chce získat od dotaci EU na rekultivaci staré skládky

Stará uzavřená skládka tuhého komunálního odpadu v Liberci - Růžodole prosakuje a kontaminovaná voda z ní zamořuje nedalekou vodoteč. Ekologickou havárii musí město co nejrychleji odstranit, spolehlivé zajištění skládky však bude stát asi 70 milionů korun. Město chce na rekultivaci získat 85 procent rozpočtovaných nákladů z evropských fondů, a to z programu odstraňování starých ekologických zátěží. ČTK to dnes řekl mluvčí města Martin Korych.

Skládka se nachází v lokalitě Zlaté návrší. "Plán rekultivace je rozložený do dvou etap, dokončena by měla být do konce roku 2009," dodal mluvčí.

Podle náměstka primátora Milana Šíra skládka již mnoho let neslouží svému účelu a byla odborně zajištěna. "Úpravy, která se tam tehdy ale provedly, neumožňují přirozený odtok povrchových vod," vysvětlil. Skládka prohnívá, drží se v ní voda a část znečištěné vody z ní odtéká.

Město musí podle něj situaci co nejrychleji řešit. Na skládku se totiž mimo běžného komunálního odpadu ukládaly i slévárenské písky dvou velkých firem. Kontaminovaná voda obsahuje lehké kovy.

Projekt počítá s tím, že se stavbaři vytvoří nad skládkou mírný kopec, který pevně zatěsní. Srážky pak budou odtékat do drenážních kanálů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí