zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lišovská skládka - zavřeno

12.10.2007
Odpady
Lišovská skládka - zavřeno

LIŠOV - Hora odpadků na skládce v Lišově přestala růst. Popelářská auta, která sem svážela komunální směsný odpad z celé krajské metropole, Lišova a dalších obcí, teď  jezdí jinam.

Lišovská skládka je uzavřena od začátku října, potvrdila včera Českobudějovickému deníku tisková mluvčí společnosti .A.S.A. Gabriela Pánková. „Důvodem je naplnění kapacity skládky,“ uvedla s tím, že uzavření je dočasné. „Nyní vyčkáváme, zda budeme moci skládku rozšířit,“ dodala.


Rozhodnutí o rozšíření skládky a prodloužení její životnosti, které vydal lišovský stavební odbor, však před několika měsíci zrušil Krajský úřad Jihočeského kraje a vrátil je k novému projednání.


Místní odpůrci skládky se z jejího uzavření radují. „Určitě máme radost, bylo by to fajn. Ale myslím si, že je to jen dočasné,“ poznamenala lišovská obyvatelka Helena Korandová.


Lišovský starosta Václav Chmel však upozornil na to, že změnu pocítí občané na vlastních peněženkách. „V každém případě se to obce dotkne. Předpokládám, že v příštím roce se poplatek za svoz komunálního odpadu posune k horní hranici,“ řekl.

Lišovská skládka zahýbá s rozpočtem
Poplatek za skládkování, který městu podle zákona odváděl provozovatel skládky, lišovskému rozpočtu značně přilepšoval. S tím bude brzy konec.
„Z loňských čtrnácti milionů a letošních tří milionů to bude příští rok nula,“ uvedl starosta Lišova Václav Chmel. Z tohoto důvodu bude nejspíš Lišov zvyšovat poplatek za svoz odpadu občanům. Ten nyní činí 400 korun na osobu ročně a vyšplhat by se podle slov starosty mohl až na nejvyšší možnou hranici, tedy 500 korun.


 Kdyby však bylo skládkování prodlouženo o další minimálně tři roky, o což usiluje společnost .A.S.A., Lišovu by to přineslo 40 až 50 milionů.
Problémy s lišovskou skládkou zazněly už dříve i na jednání českobudějovického zastupitelstva, kde na ně upozornil Svatomír Mlčoch. Současný předseda klubu Zelení a otevřená společnost například chtěl, aby se krajská metropole více zajímalo o osud skládky, kam putuje drtivá většina jejího komunálního odpadu.


Informací o nynějším uzavření skládky byl překvapen. „Řekl bych, že to je nový a významný podnět, aby se město začalo zabývat aktuální situací i tím, kde skládkovat v nejbližších letech,“ řekl včera  Deníku Mlčoch.
 Daniela Bicková, Edwin Otta

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí