zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Koryta řek v Ostravě čekají investice, pomohou i proti povodním

15.10.2007
Voda
Koryta řek v Ostravě čekají investice, pomohou i proti povodním

Koryta ostravských řek se dočkají velké investice. Magistrát dostane půl miliardy korun - mimo jiné na povodňovou ochranu Koblova. Obyvatelé místa zvaného Žabník by už neměli trpět při každém větším dešti, protože za tři roky tady bude stát velká hráz.

Naposledy zažili v Žabníku evakuaci zhruba před měsícem. Hasiči a vojáci plnili pytle s pískem, protože toto místo není chráněné před vodou v podstatě vůbec. A lidé to prožívají velmi těžko. Na začátku září potvrdili, že už ztrácejí jakoukoliv naději.

Teď se situace mění. Meziresortní komise ministerstva průmyslu a obchodu schvaluje půl miliardy korun pro Ostravu. Z toho 160 miliónů na hráz proti století vodě v Žabníku.

"Míček je teď na naší straně a projekty dostaly schválením maximální prioritu. Musíme teď připravit všechny podklady, aby ministerstvo financí mohlo tyto projekty vysoutěžit. Mám z toho radost, ale veselý budu, až budou peníze na účtu," říká náměstek primátora Dalibor Madej.

Pokud vše půjde, jak má, radnice odhaduje kolaudaci hráze na začátku roku 2010. V Žabníku panuje nadšení. "Cítím příjemné uvolnění a myslím, že všichni tady budou mít velikou radost. Konečně budou moci žít v klidu," říká jedna z místních obyvatelek Marie Doležalová.

Zbylé peníze z ostravské půlmiliardy půjdou na rekultivaci Ostravice. Úprava zhruba devítikilometrového úseku řeky tedy přijde na 340 milionů korun. Oblast mezi soutoky s Lučinou a Odrou se stane rekreační. Některé součásti projektu ale vyřeší i protipovodňovou ochranu centra - například by už nemělo docházet k zaplavování Havlíčkova nábřeží.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí