zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Uherskobrodská vodní elektrárna po letech opět vyrábí elektřinu

15.10.2007
Voda
Energie
Uherskobrodská vodní elektrárna po letech opět vyrábí elektřinu

ZLÍNSKÝ KRAJ - Malá vodní elektrárna na řece Olšavě v Uherském Brodu, která byla odstavena v roce 2002, opět produkuje elektřinu. Povodí Moravy po náročné rekonstrukci zahájilo tento týden její zkušební provoz. Podnik získal na opravu elektrárny část peněz od Evropské unie a státu.

Provozovatel předpokládá, že roční výroba elektrárny bude činit zhruba 250 MWh, veškerou vyrobenou elektřinu bude odebírat distribuční společnost. "Tato vodní elektrárna tak teoreticky dokáže s využitím obnovitelného zdroje energie pokrýt roční spotřebu přibližně 80 domácností," sdělil Martin Mikeska z Hnutí Duha.

Elektrárna u vahadlového jezu vznikla v roce 1995. Od počátku se ale potýkala s provozními problémy, které vyvrcholily úplným odstavením z provozu. Práce na rekonstrukci zahájili stavbaři v srpnu loňského roku. Celkové náklady na stavební úpravu objektu a instalaci nového technologického zařízení činily 7,9 milionu korun.

Elektřinu začne ještě v letošním roce dodávat ve Zlínském kraji do rozvodné sítě také další malá vodní elektrárna. Zařízení nyní vzniká u jezu na řece Vláře u Bohuslavic nad Vláří na Zlínsku. Investorem je obec. Celkové náklady jsou asi devět milionů korun, část prostředků získala obec ze zdrojů Evropské unie.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí