zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Mateřském centru Louny se bude hovořit o nebezpečí PVC

23.10.2007
Chemické látky
V Mateřském centru Louny se bude hovořit o nebezpečí PVC

LOUNY  – PVC neboli polyvinylchlorid je jednou z nejpoužívanějších plastických hmot. Lze ji objevit téměř všude: v našich domovech, kancelářích, hrají si s ní děti, slouží jako obal na potraviny. V nemocnicích pomáhá na jednu stranu zachraňovat životy, na druhou stranu poškozuje zdraví pacientů. O problémech a rizicích, která jsou s používáním PVC spjata, jak jim můžeme sami předejít či o tom, co Arnika v této oblasti podniká, bude hovořit vedoucí kampaně „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková v úterý 23. října od 17:00 hodin v Mateřském centru Louny v Lounech  (Na Valích 662).

 

„V hračkách a předmětech z PVC jsou poslední dobou často zjišťovány látky nebezpečné obzvláště pro malé děti a také těhotné ženy. Proto jsme tuto besedu zařadili do cyklu přednášek určených pro budoucí maminky, aby se o tomto plastu dozvěděly co nejvíce, a mohly lépe chránit sebe i svou rodinu,“ říká vedoucí mateřského centra Milena Bernášková.

 

„Dětský organismus je nejcitlivější vůči působení toxických látek, které se z PVC uvolňují. Jedná se například o některé ftaláty (1).  Ftaláty mohou například poškodit reprodukční systém, snížit funkci štítné žlázy. Některé studie (2) přičítají zhoršení průběhu astmatických a alergických onemocnění právě velkému množství PVC výrobků, které nás obklopují, respektive látkám, které se z tohoto materiálu uvolňují, “ vysvětluje Jopková, proč je PVC rizikové především pro děti.

 

Přitom podle Jopkové je používání PVC mnohdy zbytečné. „Na trhu existuje téměř za každý výrobek z PVC alternativa. Výjimku tvoří například některé zdravotnické pomůcky. V případě hraček a výrobků pro děti se lze používání PVC docela dobře vyhnout.“

 

Mateřské centrum Louny nabízí své služby od pondělí do pátku v dopoledních i v odpoledních hodinách. Pravidelně zde probíhají předporodní kurzy, výtvarné kroužky pro děti, burzy dětského oblečení, kočárků a hraček. 2. listopadu zde proběhne divadelní představení žáků lounské ZUŠ, se kterou MC úzce spolupracuje.

 

Beseda je podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

 

Přílohy:

 

(1) Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové představují skupinu asi 40 látek. V PVC se používají jako změkčovadla. Své uplatnění však našly také v kosmetice či jako insekticidy nebo adhesiva. Z důvodů negativních zdravotních důsledků, bylo používání těch nejrizikovějších omezeno například při výrobě hraček a výrobků pro děti nebo v kosmetice. Jedná se o těchto šest ftalátů: di-isononyl ftalát (DINP), di-n-octyl ftalát (DNOP), di-iso-decyl ftalát (DIDP), butyl benzyl ftalát (BBP), dibutyl ftalát (DBP), di(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP). Hlavní nebezpečí, které je s těmito látkami spojováno, spočívá v jejich negativním vlivu na hormonální a reprodukční systém. Nezanedbatelné jsou také jejich účinky na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve.

 

(2)Tuomainen, A. et al. Experimental PVC Material Challenge in Subjects with Occupational PVC Exposure.  2005. www.pubmedcentral.nih.gov,

 

Bornehag, C. G. et al. The Association between Asthma and Allergic Symptoms in Children and Phthalates in House Dust: A Nested Case-Control Study. 2004. www.ehponline.org

 

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí