Pátek, 26. dubna 2024

Diesel má čistší budoucnost

Diesel má čistší budoucnost
Pro splnění přísných emisních parametrů Euro 5 a Euro 6, které vejdou v platnost v roce 2009 a 2014, společnost Siemens vyvinula nový modulární přístup řízení spalovacího procesu dieselových motorů.

Jde o optimalizované inteligentní řízení motoru i systémů ve výfukové soustavě. Moduly lze optimálně kombinovat pro každý automobil nebo výkonnostní třídu - od malých vozů až po SUV. Díky tomuto systému řízení motoru a výfuku společnosti Siemens nebudou dieselové motory mít problém, aby splnily přísná emisní opatření Euro 5 a Euro 6. Kromě snižování emisí pevných částic a oxidů dusíku omezuje modulární přístup emise CO2 a zvyšuje celkovou účinnost pohonné jednotky. S pomocí tohoto modulárního systému společnosti Siemens budou dieselové motory i nadále účinnější a výhodnější než benzinové pohonné jednotky.

Emisní standardy Euro jsou závazné předpisy vydávané Evropskou komisí pro nové automobily dodávané na trhy evropských zemí. Každé nové vozidlo musí splňovat stanovené limity pro emise oxidu dusíku a pevných částic. V současné době (od ledna 2006) je platná norma Euro 4. Nové standardy Euro 5 a Euro 6 přinesou zpřísnění v současné době platných emisních limitů.

Nový systém řízení motoru a výfukových plynů zvyšuje přesnost spalovacího procesu optimalizací dodávky paliva a kyslíku do motoru. Děje se tak zvýšením vstřikovacího tlaku a počtu vstřikovacích fází. Kromě toho je palivo vstřikováno vyšším počtem menších otvorů. Lepšího řízení spalovacích procesů je dosaženo neustále se zlepšující přesností senzorů motoru. Koncept vytvořený odborníky na automobilovou elektroniku společnosti Siemens využívá pro úpravu výfukových plynů nejen filtr částic, jenž je vyžadován standardem Euro 5, ale také katalyzátor pohlcující NOx a katalyzátorový systém pro aplikace vyhovující standardu Euro 6.

Firma Siemens nyní pracuje na vývoji elektronického systému řízení motoru, který by řídil všechny možné kombinace modulů. Zkušenosti společnosti s ochranou životního prostřední jsou demonstrovány velkým počtem inovací v této oblasti. Například piezovstřikování snižuje v porovnání s tradičním přímým vstřikováním emise CO2 o tři procenta. Od té doby, kdy společnost Siemens v roce 2000 uvedla na trh dieselové piezo systémy common rail, snížila tato technologie emise oxidu uhličitého zhruba o jeden milion tun.
Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů