zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hledali recept na zlepšení ovzduší, zatím se domluvili, že se domluví

30.10.2007
Ovzduší
Hledali recept na zlepšení ovzduší, zatím se domluvili, že se domluví

OSTRAVA - Kdy se bude v Moravskoslezském kraji konečně dýchat lépe? Ovzduší by se prý mělo výrazně zlepšit do roku 2011. Vyplynulo to aspoň z pátečního jednání u kulatého stolu, u nějž zasedli zástupci největších znečišťovatelů spolu s úředníky.

Pracovní skupina pro zlepšení kvality ovzduší zasedla na ostravském magistrátu už podruhé. Pátečního jednání o řešení palčivého problému se měli původně účastnit i ministr životního prostředí Martin Bursík nebo třeba ministr financí Miroslav Kalousek. Oba se však nakonec omluvili. První jmenovaný za sebe poslal alespoň náhradu. Další obdobná schůzka, na které by měly být známy konkrétnější projekty průmyslových firem týkající se zlepšování ovzduší, by se měla uskutečnit v lednu příštího roku.

Ministerstvo lobbuje za filtry pro MHD
"Naše ministerstvo tady přišlo s nabídkou pomoci na získání peněz ze švýcarských fondů, které by byly určeny na montáž filtrů prachových částic do vozidel městské hromadné dopravy či technických služeb," sdělila po skončení schůzky Renáta Hošťálková z odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí. Právě doprava je podle jejích slov druhým největším znečišťovatelem ovzduší, a proto by byly zmiňované filtry pro současnou situaci velice přínosné.

Kapitáni průmyslu slibují zlepšení
Jedničkou mezi negativními ovlivňovateli životního prostředí na Ostravsku je ale samozřejmě zdejší průmysl. ArcelorMittal Ostrava, Vítkovice, BorsodChem či koksárny - všechny tyto firmy včera slibovaly, že se zlepší. Připravují proto projekty, jejichž konkrétní podoba by měla být známa na další schůzce plánované na počátek příštího roku.

"Kapitáni průmyslu nám představili své plánované investice týkající se zlepšení ovzduší. Byli jsme s tím spokojeni, nicméně tlačit na ně budeme i nadále," uvedl Dalibor Madej, náměstek ostravského primátora pro oblast životního prostředí. Všichni podle jeho mínění usilují o zlepšení situace a to, že to zatím není vidět ani takříkajíc cítit, je způsobeno tím, že hodnota připravovaných projektů se pohybuje ve stovkách milionů korun.

"Je to běh na dlouhou trať. Ovzduší v tomto regionu by se ale mělo významně zlepšit do roku 2011," vyjádřil se ještě Madej.

Znečišťovatelé by měli vysazovat zeleň
Kromě tlaku na zdejší průmyslové podniky chce město Ostrava ve spolupráci s krajem připravit také projekt na zlepšení stavu ovzduší, do kterého by byla zapojena také sousední polská strana. I továrny našich severních sousedů se totiž významně podílejí na tom, že se v této aglomeraci špatně dýchá. Další zlepšení alarmující situace by ale mohly přinést také stromy.

"Kraj spolu s městem bude nutit velké znečišťovatele, aby mimo jiné vysazovali zeleň. Ta totiž také významně zmírňuje dopad průmyslu na zdraví lidí," přidal další možné řešení náměstek moravskoslezského hejtmana Pavol Lukša.

Co chystá ArcelorMittal?
ArcelorMittal Ostrava, bývalá Nová huť. Nebo také číslo jedna v znečišťování ovzduší v kraji. Právě tento hutní kolos však údajně na schůzce představil už konkrétní projekt, kterým zlepší své nelichotivé postavení. Vedoucí oddělení ochrany životního prostředí této společnosti, Petr Baranek, však odmítl sdělit cokoliv bližšího. "Obraťte se na naši tiskovou mluvčí," řekl pouze novinářům při kvapném odchodu z ostravského magistrátu.

Jana Dronská, mluvčí podniku ArcelorMittal Ostrava, se však včerejšího jednání na ostravské radnici neúčastnila. Toho času totiž byla na konferenci v Polsku. "Vím, jen, že se dohodli na vzniku komise a tříletého plánu snižování emisí z hutí. Ptát byste se však měli těch, kteří tam byli," reagovala včera na dotaz Deníku Dronská.
 Martin Pleva

http://www.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí