zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obec Kněžice získala Evropskou cenu za energetickou efektivnost

31.10.2007
Energie
Obec Kněžice získala Evropskou cenu za energetickou efektivnost

Prestižní Evropskou cenu za energetickou efektivnost (EEA) převzala v těchto dnech v Drážďanech obec Kněžice na Nymbursku. Ocenění získala za výstavbu unikátní bioplynové stanice s kogenerační jednotkou, která je nyní hlavním zdrojem energie v místě, a za další úsporná opatření, například zvýšení efektivity veřejného osvětlení. Projekt v ceně 135 milionů korun provedla společnost Skanska CZ od března 2006 do září 2007. Investorem byla obec Kněžice, která čerpala 85 % prostředků ze strukturálních fondů EU a zbytek prostředků pokryla vlastní půjčkou a dotací ze Státního fondu životního prostředí.

Evropská cena za energetickou efektivnost, European Energy Award (EEA) je cena za dosažení úsporných energetických cílů udělovaná obcím s podporou Evropské komise v rámci programu BALANCE.

Obec Kněžice, jejíž starosta Milan Kazda unikátní stavbu inicioval, nebyla plynofikována a její obyvatelé topili donedávna hlavně tuhými palivy. Chyběla zde i splašková kanalizace, což byl další důvod pro realizaci unikátní stavby.

„Obec Kněžice se rozhodla jít v oblasti vytápění a výroby energií ekologickou a úspornou cestou. Jednalo se o technologicky náročný a komplexní projekt, který má nyní šanci stát se vzorem pro ostatní obce v České republice. Navíc se po dvou litevských stavbách jedná teprve o třetí projekt v zemích střední a východní evropy, který toto významné ocenění získal,“ říká Zdeněk Svoboda ze společnosti Skanska CZ.

Program European Energy Award oceňuje města a obce v rámci Evropské unie, které na svém území iniciují zásadní kroky směrem ke snížení energetické náročnosti a využití obnovitelných zdrojů energie. „Nezávislý auditor ocenil především energetickou soběstačnost obce v celé šíři, která například vedla k významnému snížení emisí CO2 z lokálních topenišť,“ uvedl Juraj Krivošík ze SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, které tento program koordinuje v České republice a jeho prvním partnerem u nás se stalo právě město Kněžice.

Projekt Energeticky soběstačná obec Kněžice zahrnuje soustavu centrálního zásobování teplem s rozvodem tepla, jíž jako zdroj slouží centrální kotelna na biomasu a bioplynová stanice, která celoročně vyrábí elektřinu a teplo. K ní bylo připojeno 149 automatických předávacích stanic, tj. 92 % trvale žijících obyvatel obce, kteří využívají vytápění a ohřev teplé užitkové vody z tohoto systému.

Nyní jsou Kněžice z velké části energeticky soběstačné. Většina budov v obci má ekologické vytápění obnovitelnými zdroji a vyrábějí se zde topné pelety z biomasy. O likvidaci splaškových vod a odpadu z místní farmy se pak stará bioplynová stanice. V ní mohou za poplatek ekologicky likvidovat organický odpad i obyvatelé a firmy z okolních obcí.

Bioplynová stanice má 330 kW elektrický a 405 kW tepelný výkon. Její roční produkce činí přibližně 2600 MWh elektřiny a kromě elektrického proudu produkuje vysoce kvalitní hnojivo. Kotelna na biomasu má pak výkon 1,2 MW. Část produkce elektrické energie přitom vykoupí společnost ČEZ jako „zelenou elektřinu“.

Zdroj: SKANSKA NEWS

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí