zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V továrně na Uralu unikl radioaktivní odpad

31.10.2007
Odpady
V továrně na Uralu unikl radioaktivní odpad

V uralské továrně na zpracování jaderného paliva unikly minulý čtvrtek radioaktivní látky. Po čtyřech dnech to známily ruské úřady. Popřely též, že by nehoda ohrozila životy a zdraví lidí. Na vině je porouchaný kohoutek u cisterny s tekutým radioaktivním odpadem.
Ten vytekl na kilometr a půl dlouhý úsek tovární cesty. Záchranáři pak celou noc pracovali na odstranění kontaminované půdy.

"Nikdo nebyl zraněn. Úroveň radioaktivity v továrně i mimo ní je normální a naprosto neškodná pro zaměstnance podniku i pro obyvatele okolních vesnic," ujišťují v prohlášení představitelé ministerstva pro mimořádné situace v Jekatěrinburgu.

Místní prokuratura uvedla, že únik látky způsobilo hrubé porušení bezpečnostních předpisů.

Neblaze proslulá továrna
Přísně utajovaný podnik Majak, ležící asi 2000 kilometrů na východ od Moskvy, se věnuje zpracování jaderných zbraní a jaderného odpadu.

Podle ruských ekologů má pověst "časované bomby". Vážné nehody se zde staly už v letech 1949, 1957 a 1967. Podle organizace Greenpeace je továrna jedním z nejzamořenějších míst na celé planetě.

V roce 1957 zde explodovala podzemní betonová nádrž se silně radioaktivními odpady. Mimořádná událost však zůstala zcela utajena, oficiálně ji úřady přiznaly až v roce 1989. Odhadem bylo tehdy radioaktivitou zasaženo 475 tisíc lidí, 150 tisíc lidí prý v důsledku ozáření předčasně zemřelo.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí