zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové na Plzeňsku odnesli z kostelů tunu netopýřího trusu

01.11.2007
Příroda
Ekologové na Plzeňsku odnesli z kostelů tunu netopýřího trusu

Přibližně tunu netopýřího trusu uklidili v minulých dnech ze zvonic čtyř kostelů v Plzeňském kraji ekologové z plzeňského Dobrovolného ekologického spolku ochrany ptactva. Zaměřili se na vyčištění zvonic, v nichž měli chránění netopýři velcí svoje letní kolonie. Původně se měly čistit jen tři zvonice, pak ekologové našli ještě jedno místo, které si tento druh netopýrů oblíbil. Při čištění museli projít všechna podlaží věží a odstranit vrstvy několikaletého trusu, řekl dnes ČTK Karel Makoň ze spolku.

Kostelní zvonice v Radnicích na Rokycansku, Dolanech a Přeclavi na Klatovsku a v Kbelu na Plzeňsku čistilo tři až pět lidí, víc by se jich do stísněných podmínek nevešlo. "Bylo zcela nezbytné použít ochranné oděvy, rukavice a respirátory, protože hromady letitého suchého netopýřího trusu a mnohdy snad stoletá špína a prach rozvířený košťaty a lopatami v málo větratelném prostoru udělaly své," popsal Makoň. Netopýří trus je podle něj výborné hnojivo, takže část ho šla do kompostu. Zbytek, který obsahoval i kousky omítek, písku a nečistot, odvezli ekologové do sběrného dvora.

Netopýři si vybírají za svůj letní úkryt nejklidnější a nejteplejší místo těsně pod střechou. Pro ochránce přírody to znamenalo začít s úklidem v nejvyšším patře zvonice, očistit od trusu nejvýše posazené trámy ve střeše zvonice a pak následoval několikahodinový úklid všech pater. "Vyžadovalo to mnohdy nemalé lezecké schopnosti, balancování na místy prohnilých prkenných podlahách a snášení pytlů s trusem po úzkých schodech či jejich spouštění z okna na laně," popsal Makoň.

Ochránci přírody také rozložili textilie pro zachycení trusu a zajistili, aby se do zvonic nedostali holubi, aniž to zamezilo přístupu netopýrů.

Netopýr velký je užitečný a teplomilný, původně jeskynní druh. Protože působením lidí stále ubývají jeho přirozené úkryty, je nucen hledat místo pro letní kolonie i v lidských stavbách. Právě netopýr velký s oblibou vyhledává podkroví starých kostelů.

Zdroj: CZ BIOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí