zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Návrh na odklad čištění odpadních vod v malých obcích neprošel

02.11.2007
Voda
Návrh na odklad čištění odpadních vod v malých obcích neprošel
Praha - Malé obce budou muset od příštího roku zajistit přiměřené čištění odpadních vod podle platných předpisů. Půjde o obce do 2000 tzv. ekvivalentních obyvatel, které mají kanalizaci, ale nemají čistírnu odpadních vod. Poslanecká sněmovna dnes zamítla návrh novely zákona o vodách, který měl obcím dát ještě tři další roky, po které by mohly vody vypouštět bez čištění.

Uvedeným obcím hrozí, že od příštího roku nezískají nové povolení na vypouštění odpadních vod. Problém se týká asi tisícovky obcí z celé ČR. Nebudou totiž schopny dodržet limity znečištění stanovené nařízením vlády. Platnost dosavadních povolení vydaných do konce roku 2001 jim skončí v závěru letošního roku. Odpůrci argumentují mimo jiné tím, že obce měly možnost do konce roku 2002 požádat o výjimku a ta by platila deset let.

Odpůrcům také vadilo, že návrh novelizuje přechodná ustanovení. Navíc by prý byl demotivační vůči obcím, které již problém začaly řešit samy a shánějí peníze na stavbu čističek. Poslanec Václav Mencl (ODS) při projednávání v druhém čtení poslance informoval, že ministerstvo životního prostředí bude bude při úvahách o sankcích přihlížet k tomu, zda už začaly situaci řešit.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí