zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Naděje na evropské peníze žije, voda ale i tak podraží

07.11.2007
Voda
Naděje na evropské peníze žije, voda ale i tak podraží

HRADEC KRÁLOVÉ - Hrozba Evropské komise, že Česko nezíská dotace na vodohospodářské projekty, se týká i rekonstrukce čističky odpadních vod v Hradci Králové.

Projekt společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) zahrnuje rekonstrukci čističky odpadních vod a kanalizační sítě v Hradci Králové i Novém Bydžově a představuje částku 930 milionů korun. Počítá se, že 67 procent z toho by byly evropské dotace.
 
Vodné a stočné v Hradci se zdraží asi o deset procent.
 
Evropská komise zatím nerozhodla a zdráhá se peníze poskytnout. Europoslanec Oldřich Vlasák říká, že naděje na získání evropských dotací stále žije. „Jde o špatně vyjednané naše přístupové podmínky. Podle mých informací však jednání o nových podmínkách vodohospodářských dotací pokračují. Já jsem zase nyní jednal s ministrem Martinem Bursíkem a řekl mu, že pokud podpora Evropské komise nebude, musí se vodohospodářské projekty financovat ze státního rozpočtu, nebo z fondu životního prostředí, neboť stát se k podmínkám zavázal,“ řekl Oldřich Vlasák.
Ředitel společnosti VAK František Barák potvrdil, že jednání pokračují a rozhodnuto má být snad tento týden. V pátek jsou žadatelé o dotace EU pozváni na ministerstvo životního prostředí. „Ať už evropské peníze dostaneme nebo ne, s rekonstrukcí čističky odpadních vod začneme už příští rok a práce budou trvat asi dva roky,“ upřesnil. Podle něj ale i tak dojde k navýšení vodného a stočného a VAK hledá cesty, aby zdražení bylo únosné. „Od příštího roku se podle mne vodné a stočné v Hradci zvýší asi o deset procent, tedy nejméně o pět korun, ale okolní společnosti zvýší asi o víc,“ dodal. Jiří Košťák

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí