zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Putovní výstava IMAGINE představuje perspektivy využívání energií v evropských městech, průkopníkem v České republice jsou Litoměřice

08.11.2007
Energie
Putovní výstava IMAGINE představuje perspektivy využívání energií v evropských městech, průkopníkem v České republice jsou Litoměřice

Kampaň asociace Energie-Cités na příkladu šestnácti světových měst osvětluje principy udržitelného rozvoje se zaměřením na oblast energetiky a předcházení negativních dopadů klimatických změn. Díky aktivní spolupráci Energie-Cités a Národní sítě Zdravých měst ČR a za finanční podpory společnosti Knauf Insulation ČR, se podařilo tuto výstavu přeložit do českého jazyka a vystavovat v jednotlivých Zdravých městech a obcích po celé republice. Vedle francouzštiny a angličtiny je čeština je teprve třetím jazykem, do kterého byla výstava přeložena.  

Představte si“ - anglicky „imagine“: Díky unikátní síti tramvajové dopravy nepotřebuje téměř polovina domácností ve švýcarské Basileji osobní vůz. Německé město Freiburg se stává evropským lídrem ve využívání solární energie. Východorakouské město Güssing je jediným městem v Evropě, které je zcela energeticky soběstačné. Mezi města, která přijala výzvu rozvoje bez závislosti na fosilních palivech, patří také Zdravé město Litoměřice, oceněné Národní cenou za solární energii.

Výstavní panely s příklady šestnácti měst, obcí i regionů z celé Evropy, které se rozhodly aktivně přistoupit k problematice své energetické budoucnosti, v nejbližších měsících poputují severními Čechami. Svoji cestu odstartovaly právě v Litoměřicích, ve městě, které se snaží již několik let zvýšit svoji energetickou nezávislost. Solární energii v Litoměřicích využívají v městských budovách, ale rádi by její uplatnění ještě rozšířili. „Proto poskytuje město ze svého rozpočtu majitelům domů finanční dotaci 40 tisíc Kč na pořízení solárních panelů“, říká starosta města Ladislav Chlupáč. Příjemci této finanční pomoci se pak zaváží, že pro účely vytápění nebudou používat fosilní paliva (např. hnědé uhlí, jehož používání je v České republice stále velmi rozšířené). Podobným způsobem již byly v Litoměřicích vybaveny desítky domů.

Kampaň IMAGINE je možné v současné době shlédnout v hlavní budově MěÚ v Litoměřicích. V nadcházejících týdnech se zastaví např. v Ústí nad Labem, Varnsdorfu a Štětí. Cesta po dalších Zdravých městech, obcích a regionech České republiky je plánována na rok 2008.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí