zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z jezírek v lese Opičák se ztrácí voda

11.11.2007
Voda
Z jezírek v lese Opičák se ztrácí voda

LIBEREC - V unikátním lesíku na kraji průmyslové zóny klesá hladina jezírek. Ekologové se bojí, že by dokonce mohly vyschnout zcela. Důvod úbytku vody chtějí zjistit odbornou studií.

„Úbytek vody v jezírkách je znatelný. Domníváme se, že se může jednat o důsledek náhlých klimatických změn i prací v průmyslové zóně. Ve stavebních jámách je voda vidět,“ popsala Květoslava Morávková ze společnosti Armillaria.

Peníze však ochránci přírody musí na studii za deset až sta tisíce korun teprve získat. „Budeme žádat o dotace z fondu pro záchranu a obnovu Jizerských hor nebo z fondu Partnerství. Při neúspěchu budeme hledat finance jinde,“ sdělila Květoslava Morávková.

Armillaria koupila Opičák před rokem, aby ho zachránila před průmyslovou zonou Sever v Růžodole. Hypotézu o příčině ubytku vody kvůli stavebním pracem v zóně považují zatím jen za pracovní.

Podle krajského úřadu  jsou jezírka plněna pouze dešťovou vodou. Podzemní rezerva se jich nedotýká a v okolí není ani vodní tok. „Nadbytek vod ze srážkové činnosti pak je z tohoto prostoru odváděn do melorizačního zařízení kanálem,“ uvedl mluvčí libereckého kraje Jiří Langer.

Takzvané meliorační kanály vznikly v oblasti v 60. letech. „Řešení zůstalo zachováno i po stavbě průmyslové zóny, respektive po stavbě jejího dopravního napojení a výstavbě Globusu. Původní meliorační kanál byl v rámci stavby průmyslové zóny zrekonstruován, neboť jsou do něj napojeny i dešťové vody z průmyslové zóny. Původní odvedení přebytečných vod „Opičáku“  je napojeno na opravený propustek,“ vysvětlil Jiří Langer.

Právě krajský úřad posuzuje dopad dění v průmyslové zóně na životní prostředí. Veškeré legální stavby v zóně jím pak prošly. Byly jimi například obchodní  areál Globus, část městského dopravního okruhu, či VGP Park.

Z  původně průmyslové zóny se stala zóna obchodně průmyslová a nové supermarkety ji postupně zaplňují. Ve srovnání se svou sestrou v Doubí je její rozloha poloviční. V radnice nyní zpacovává návrh, aby se přiblížila zástavbě.
 Martina Machová

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
14
11. 2020
14.11.2020 - Seminář, školení
Hradec Králové,
Hotel Tereziánský dvůr
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí