zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Většina ekologické zátěže zmizí z areálu Synthesie do roku 2010

22.11.2007
Geologie
Většina ekologické zátěže zmizí z areálu Synthesie do roku 2010
Pardubice - Z areálu chemičky Synthesie v Pardubicích v tomto roce odborná firma odstranila několik tisíc tun nebezpečného chemického odpadu. Více než milion tun staré ekologické zátěže bude zlikvidováno do konce roku 2010. Kontaminované podzemní vody a půda se budou sanovat do roku 2012. Informoval o tom vedoucí odboru životního a pracovního prostředí Synthesie Jan Pokorný.

Společnost po privatizaci podělila jednu z největších ekologických zátěží v Pardubickém kraji. Látky byly v areálu ukládány na nezabezpečených skládkách v 50. až 90. letech minulého století. Původně se počítalo s rozpočtem více než tři miliardy korun, patrně se ale likvidace, kterou hradí stát, ještě prodraží, řekl Pokorný.

"Vzhledem k tomu, že v průběhu sanace laguny železitých kalů bylo zjištěno, že materiálu se na skládce nachází vyšší množství, než se původně předpokládalo, bylo nutné navýšit finanční prostředky," uvedl Pokorný.

Kromě laguny železitých kalů se v areálu nachází laguna betasmoly, sádry, destilačních zbytků, skládky směsných odpadů z chemické výroby a jímka se sedimenty tuhých látek. Likvidace začne příští rok. Ve stejném roce odborná firma začne pracovat na kontaminované půdě a podzemních vodách, které obsahují benzen, toluen, chlorbenzen, fenoly nebo kresoly.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí