zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dnes neutrácejte, snížíte tím tlak na přírodní systémy

23.11.2007
Obecné
Dnes neutrácejte, snížíte tím tlak na přírodní systémy

PRAHA - Asociace ekologických organizací Zelený kruh nabádá: dnes neutrácejte, snížíte tím tlak na přírodní systémy.

Svátek antikonzumerismu se letos slaví již v 65 % populace a upozorňuje na fakt, že horních 20 % spotřebovává 80 % světových přírodních zdrojů.

Takzvaný den neutrácení, tedy Buy nothing day vznikl před patnácti lety v kanadském Vancouveru v neziskové organizaci Adbusters. Toto volné globální uskupení novinářů, aktivistů, studentů a umělců svou činností upozorňuje na to, že ideály západní civilizace se smrštily na nadměrnou spotřebu a materiální životní úroveň.

Proč právě 23 listopadu? Tento den nabírá na obrátkách v našich obchodech nákupní horečka. Svátky Vánoc, které mají uctít oslavy narození Spasitele, se dnes ctí hlavně nákupy a zvýšenou konzumací jídla a alkoholických nápojů.

Pomoci může každý, neplýtvat, kupovat kvalitní věci, které nemusí za rok vyhodit, lépe se o věci starat, aby mu déle vydržely.

„Uvědomělá skromnost znamená nejen menší tlak na přírodní systémy, ale vede i ke smysluplnější náplni volného času a úctě k tradicím“, říká Jana Krčmářová z Asociace ekologických organizací Zelený kruh.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí