zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Když Bursík křičí Chyťte zloděje!

25.11.2007
Obecné
Když Bursík křičí Chyťte zloděje!

Předseda Strany zelených Martin Bursík má úctyhodnou výkonnost. Nic mu neubralo na silách řízení jedné strany a dvou ministerstev najednou, stačil se ještě vpravit do role zcela nové, totiž předsedy všelidového soudu, který má za úkol posoudit, zda Jiří Čunek může zpět do vlády. Vede si v této pozici věru dobře – soudce je z něj nesmlouvavý a hlasitý.
Jenže jak už to tak bývá, všechno má své důvody a každá mince má dvě strany. Jako předseda koaliční strany Bursík dobře ví, že návrat předsedy KDU-ČSL do vlády je a musí být především suverénním rozhodnutím lidovců a Jiřího Čunka osobně. Že by na schůzce koaličních lídrů Bursík přeslechl či špatně pochopil důvody kolegovy rezignace, se mi také nezdá příliš pravděpodobné. A věřit se mi nechce ani tomu, že by předseda zelených už zapomněl na to, že Jiří Čunek veřejně doložil původ svých úspor a vyvrátil fámy o tom, že by pobíral sociální dávky neoprávněně.
Ne, Bursík nemá problémy s pokročilou sklerózou a není ani politický analfabet. Ba právě naopak! Protřelý politický harcovník si rychle spočítal, že po definitivním uzavření Čunkova případu chybí racionální argument proti jeho návratu do vlády. A také si při té příležitosti vzpomněl na staré přísloví, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou.
A tak hlasitě a razantně požaduje od Čunka další a další vysvětlení již stokrát vysvětleného.
V té souvislosti se mi vybavuje jiné přísloví – to o zloději, co křičí Chyťte zloděje! Chladným kalkulem totiž dospěl místopředseda koaliční vlády k tomu, že dokud budou noviny plné lidoveckého šéfa, nikdo se nebude ptát, proč Strana zelených už dva měsíce nebyla schopna nominovat přijatelného ministra školství. A dokud se budou novináři šťourat v soukromí jednoho vrcholného politika, nezbude jim energie na to, aby udělali stejný pětadvacetiletý veřejný audit těm ostatním. A to je příjemné, dokonce velmi příjemné pomyšlení v situaci, kdy jsou kauzy jiných tak krásně pozapomenuty. N’est-ce pas, monsieur Bursík?

David Macek

Mladá fronta DNES
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí