zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vítězní labouristé podpoří Kjóto

27.11.2007
Ovzduší
Vítězní labouristé podpoří Kjóto

Silný a energický lídr australských konzervativců, osmašedesátiletý John Howard, proslulý zálibou ve fyzicky vyčerpávajících procházkách, je najednou téměř u konce s dechem. Po sobotní volební prohře odchází po dlouhých 11 letech z vlády. Jako druhý nejdéle sloužící premiér v zemi - avšak ani trochu neslaví.

"Byl to velmi prudký a ponižující konec kariéry," napsala agentura AP o premiérovi, který ztratil i poslanecké křeslo ve svém obvodě. Voliči ztratili důvěru. Vítězným labouristům přitom zanechal Howard prosperující ekonomiku, kterou vždy stavěl na první místo. Proto také odmítal podepsat Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů - tvrdil, že plnění závazků by vedlo k masivním ztrátám pracovních míst.

To se podle všeho změní: labouristé se zavázali protokol podepsat. Pro tábor odpůrců snižování emisí by to znamenalo významnou ztrátu, australský obrat v této otázce by naopak uvítaly signatářské země v čele s Evropskou unií.

Pro Howardova nástupce v premiérském křesle to je velká výzva. Není divu: Austrálie je zdaleka největším světovým producentem skleníkových plynů v přepočtu na obyvatele.

Kevin Rudd, šéf vítězných labouristů, kteří si připsali 53 procent voličských hlasů, proto označil globální změny klimatu za svou největší prioritu. "Musíme něco dělat, a to okamžitě," prohlásil Rudd po oznámení výsledků.

Kráceno pro potřeby EnviWebu

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí