zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ERU: Distribuce elektřiny zdraží až o pět procent

27.11.2007
Energie
ERU: Distribuce elektřiny zdraží až o pět procent
Poplatky za přenos a distribuci elektřiny vzrostou podle analytiků v příštím roce o čtyři až pět procent. Už od ledna tak domácnosti za elektrickou energii zaplatí zhruba o deset procent více než letos. Do ceny se totiž nově promítne i ekologická daň.

Regulovanou složku ceny, která se na celkových platbách domácností za elektřinu podílí asi polovinou, zveřejní Energetický regulační úřad dnes. Předseda regulačního úřadu Josef Fiřt ale již v létě připustil, že poplatky pro příští rok bude nutné zvýšit více než na letošek.

"Letos jsme ještě udrželi regulované položky jen o 1,2 procenta vyšší než v roce předtím, ale pro rok 2008 již musíme započítat vyšší náklady na přenos elektřiny a distribuci," uvedl tehdy Fiřt.

Energetická společnost ČEZ, která dodává elektřinu zhruba třem pětinám českým domácností, zdraží od ledna elektřinu o 14,4 procenta. Další velcí domácí prodejci elektřiny zatím cenu pro příští rok neoznámili, vyčkávají na pondělní rozhodnutí regulačního úřadu. Nárůst se ale zřejmě nebude příliš lišit od toho, co představil ČEZ.

Domácnosti si příští rok budou muset sáhnout hlouběji do kapsy i za další druhy energie, od plynu přes uhlí až k centrálnímu zásobování teplem. Lidé zaplatí měsíčně o stokoruny více, energie podraží podle odhadů v průměru o desetinu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí