zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha 18 chce úřadovat ekologicky

27.11.2007
Obecné
Praha 18 chce úřadovat ekologicky

Praha - Rada osmnácté městské části schválila zásady, podle kterých by měla letňanská radnice úřadovat ekologicky. Zaměřit se chce například na třídění odpadu, úsporu energií nebo nákupy obnovitelných materiálů. ČTK to dnes sdělil místostarosta Prahy 18 David Kolínský. Pro tento přístup institucí se používá název "zelené úřadování".

Úřad osmnáctého obvodu plánuje zavést používání recyklovaného papíru v kancelářích, využívat papír z obou stran a používat opakovaně plnitelných tonerů do tiskáren. Podle Kolínského se nebudou kanceláře v budově radnice nadbytečně osvětlovat a přetápět. Počítače budou po skončení pracovní doby vypínány, v průběhu dne se bude využívat úsporného režimu.

Další opatření se týkají nákupu kancelářské techniky a elektrických spotřebičů s nízkou spotřebou energie a také třídění odpadů. "Zaměstnanci mají v kancelářích k dispozici koše pro separovaný sběr odpadů. Dále byly na chodbách jednotlivých pater budovy úřadu umístěny nádoby na papír a plasty," řekl Kolínský.

Zelené úřadování se zaměřuje jak na provoz instituce, tak na nákup materiálů. "Vybírají se produkty, jejichž negativní dopad na životní prostředí je co nejnižší, bere se přitom v úvahu recyklovatelnost, biologická rozložitelnost, materiální a energetická náročnost výroby, zdravotní nezávadnost, dopravní vzdálenost od výrobce ke spotřebiteli a podobně," uvedl Kolínský. K principům "zeleného" provozu patří šetření zdrojů, předcházení vzniku odpadů, enviromentálně vhodné nakládání s odpady, omezení zátěže životního a pracovního prostředí nebo podpora využívání lokálních zdrojů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí