zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svět se chystá na "klimatický" summit na Bali

30.11.2007
Ovzduší
Svět se chystá na  klimatický  summit na Bali
Kjótský protokol je mrtvý, ale co ho nahradí? O tom budou diskutovat téměř dva týdny zástupci celého světa na summitu o klimatických změnách, který příští týden začne na Bali.

Velký pokrok prý nelze očekávat. "To, čeho se na Bali může dosáhnout, je dohoda na cestovní mapě pro budoucnost," tvrdí Rádžendra Pačaurí, který vede Mezinárodní panel pro změny klimatu (IPCC), jenž byl nedávno oceněn Nobelovou cenou míru.

Již teď je však zřejmé, že uskutečnění "cestovní mapy" pro boj s klimatickými změnami může být skoro tak obtížné jako realizace stejně pojmenovaného dokumentu, jenž má nastartovat mírový proces na Blízkém východě.

Podle Kjótského protokolu měly průmyslové země snížit emise skleníkových plynů do roku 2010 o zhruba pět procent v porovnání s rokem 1990. Spojené státy a Austrálie na to však nepřistoupily.

Situaci ale nyní poněkud změnilo to, že australské volby vyhráli labouristé Kevina Rudda a ten by Kjótský protokol ratifikoval. USA proto se svým postojem budou více osamoceny.

Optimisté přesto doufají pouze v to, že summit na Bali zahájí dvouletý proces intenzivních vyjednávání o dohodě, která by pak Kjótský protokol nahradila.

Administrativa amerického prezidenta George Bushe se však nezdá být nakloněna tomu, že by se zavázala dodržovat mezinárodní smlouvu o redukci emisí.

Paula Dobriansky, náměstkyně americké ministryně zahraničí, prohlásila, že každá země by si při snížení produkce skleníkových plynů měla stanovit "vlastní mix opatření".

To se podle kritiků takového přístupu rovná tomu, jako bychom řidičům řekli, ať na dálnici snižují rychlost podle toho, jak to sami považují za správné.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí