zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Australský rocker Garrett je ministrem životního prostředí

03.12.2007
Obecné
Australský rocker Garrett je ministrem životního prostředí
Nový australský premiér Kevin Rudd včera zveřejnil složení svého nového kabinetu.

Postu náměstka předsedy vlády se tak poprvé v australských dějinách ujme žena - současná druhá nejvyšší představitelka Australské labouristické strany Julia Gillardová. Novým ministrem životního prostředí se stane bývalý frontman australské rockové skupiny Midnight Oil, čtyřiapadesátiletý Peter Garrett.

"Tým, který dávám dohromady, bude také týmem omlazení," řekl novinářům padesátiletý Rudd. Jeho strana s přehledem zvítězila v sobotních parlamentních volbách a ukončila jedenáctiletou vládu konzervativní koalice premiéra Johna Howarda (68).

Garrett vstoupil do politiky už v roce 1984, když neúspěšně kandidoval na senátora za australský stát Nový Jižní Wales. Do parlamentu se probojoval až v roce 2004 za Australskou labouristickou stranu.

Ještě před svým zapojením do politického života vystupoval Peter Garrett jako ekologický aktivista.

Jeho skupina Midnight Oil se také často vyjadřovala k politickým tématům. Největší hit kapely, píseň Beds Are Burning, se dotýkala problému usmíření mezi Australany a Austrálci, původními obyvateli kontinentu. Při vystoupení na závěrečném ceremoniálu olympiády v Sydney v roce 2000 se členové Midnight Oil objevili v tričkách s velkým nápisem Sorry (omlouváme se). Ten měl vyjádřit omluvu většinového obyvatelstva země Austrálcům za křivdy, které jim evropští osadníci způsobili.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí