zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brněnští ekologové prodávají živé vánoční jedličky

05.12.2007
Obecné
Les
Brněnští ekologové prodávají živé vánoční jedličky

Ekologové dnes začali v Brně a v nedalekém Tišnově prodávat živé vánoční stromky. S jejich pomocí tak do domovů milovníků přírody míří až půl metru vysoké sazenice vzácné jedle bělokoré. Každý dostává ke stromečku také podrobný návod k tomu, jak má o jedličku pečovat. Zájemci ji pak společně na jaře vysadí v lese v Brně-Soběšicích. Hlavním cílem projektu je ochrana mladých stromků v lesích před kácením a podpora jedle bělokoré, která vlivem lidské činnosti málem z krajiny vymizela.

"O jedličky bývá velký zájem. Letos jich máme pro zájemce připraveno 800. Více jich nebude. Sazeničky totiž rostou pomalu," řekla dnes ČTK Lucie Nováková z brněnského Českého svazu ochránců přírody Veronica, který jako první instituce před sedmi lety začal s prodejem živých vánočních stromků v České republice.

Ekologové se akcí snaží vzbudit ve veřejnosti zájem o životní prostředí. Nabízejí jim možnost prožít ekologické Vánoce se živým stromem a následnou výsatbou pomoci jedli bělokoré k návratu do přírody. Společného sázení se účastní asi čtvrtina lidí, kteří si v prosinci jedličku zakoupí. Ochranáři jsou spokojeni. Ostatní lidé si totiž jedličky sázejí u domů, chalup a na zahradách.

Porosty jedle bělokoré kdysi tvořily až pětinu lesů v Čechách a na Moravě. Některé z těchto dřevin měřily až 60 metrů. V roce 1950 bylo možné jedle bělokoré najít jen na rozloze necelých tří a v roce 2005 již jen na jediném procentu lesů. Jedle ničilo vysoušení krajiny i průmyslové imise. Brněnští ekologové se snaží nepříznivému vývoji zabránit. Letos se k nim připojili ekologové z nedalekého Tišnova, kteří také stromky prodávají.

Jedličku si mohou zájemci pořídit za 40 až 80 korun například v Ekologické poradně Veronica v brněnské Panské ulici.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
16
10. 2019
16.10.2019 - Přednáška, diskuse
Praha 6 - Střešovice
17
10. 2019
17.10.2019 - Seminář, školení
Praha 7
19
10. 2019
19-20.10.2019 - Seminář, školení
Praha, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí