zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kolem Milevska

08.12.2007
Příroda
Kolem Milevska
Na Milevském vyhlídkovém okruhu, žlutě značené turistické cestě kolem města (20 km), najdeme 21 stanovišť s popisem okolí z hlediska přírodních zajímavostí a ochrany přírody. My začínáme doporučený popis z jižního okraje města - z Píseckého předměstí.

Přijedeme-li do města vlakem, červená značka nás jím provede až k doporučenému východisku (asi 2 km); necháme-li auto v centru, táž červená značka nás dovede k východisku po necelém kilometru.

S červenou značkou vyjdeme na jih města, na okraji Píseckého předměstí se k nám připojí naše celodenní žlutá značka a společně nás dovedou na rozcestí Hajda (1). Odtud už nás jen žlutá provede lesní cestou k rozcestí Pod Zvíkovcem (2) a společně se zelenou vyvede na výrazný hřbet Zvíkovec (542 m) s krátkou odbočkou k výhledu a k dalšímu výhledu pod Šibeným. Otevřenou krajinou mírně sestoupíme k silnici na okraji Zbelítova, po níž se dáme vpravo. Na nejbližší silniční křižovatce se ke žluté, která zde odbočuje doleva, opět připojí červená a společně krátce stoupají k lesu přes vrch Spálená (512 m) k hájovně a k lesnímu rybníku Boukal (6), který je pro bohatou faunu a flóru přírodní památkou. Lesní cestou dojdeme k hájovně Spálená (7), za níž nás červená opustí vlevo a my lesem se žlutou sejdeme k silnici. Po ní se dáme vpravo a vzápětí ji vlevo po lesní pěšině opustíme. Překročíme další silnici, projdeme mezi Vášovým a Korunským rybníkem a po místní komunikaci dojdeme ke klášteru (11).

Původně románský klášter s bazilikou Navštívení P. Marie prošel nejen složitým vlastnickým, ale i stavebním vývojem, kdy na konci je jeho současná novorománská podoba baziliky z konce 19. století. V západním, barokně přestavěném konventu je umístěno regionální celoročně přístupné Milevské muzeum a raně gotická opatská kaple. Severní stěna a věž původně panského tribunového románského kostela sv. Jiljí je nejstarší dochovanou stavbou svého druhu v jihočeské oblasti. Kostel s dochovanou žebrovou klenbou byl do současné podoby uveden rovněž koncem 19. století.

Od kláštera naši žlutou doprovodí zelená k Židovně (12,5), samotě se židovským hřbitovem, secesní obřadní síní a cennými barokními a klasicistními náhrobky se sousední farmou stříbrných lišek. Opět pouze po žluté, brzy ostře doprava sledujeme záhumní Milevska, míjíme Tomašovský rybník, přejdeme silnici k pile a dvoru Staňkov a pak už zvolna obcházíme komplex objektu ZVVZ k rybníku Pytlák (16). Zde se k nám přidá červená, ale my ji vzápětí se žlutou opouštíme vlevo, abychom ještě navštívili přírodní památku Dehetník (18,5), křovinnou louku s domovem obojživelníků. Chvilku sledujeme železniční trať a pak se okrajem zástavby vracíme na východisko na Píseckém předměstí (20).
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
3
11. 2020
3-6.11.2020 - Veletrh, výstava
Rimini
INISOFT s.r.o.
10
11. 2020
10.11.2020 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
CHEMELEONI s.r.o.
11
11. 2020
11-12.11.2020 - Seminář, školení
Konferenční místnost hotelu A-SPORT
INISOFT s.r.o.
11
11. 2020
11.11.2020 - Seminář, školení
Brno, Aps s.r.o.
24
11. 2020
24.11.2020 - Seminář, školení
Sál Tribun - hotel Tristar
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí