V modifikované podobě si tak nyní počíná i Martin Bursík v čele strany Zelených na české stranické scéně. Během několika měsíčních sporů, kdy Zelení nebyli schopni vybrat kandidáta na post ministra školství, kdy si Bursík znepřátelil svou dosavadní spojenkyni a první místopředsedkyni Danu Kuchtovou, kdy třetina poslaneckého klubu Zelených (Věra Jakoubková a Olga Zubová) hrozila, že nepodpoří rozpočet, zažívali Zelení svou první pořádnou krizi za dobu svého působení ve vládě. Nakonec i přes výběr Ondřeje Lišky zůstala strana rozpolcená (Svědčí o tom již jen výsledek hlasování předsednictva - 4:3 v jeho prospěch). Předseda Bursík se to snažil dementovat (neshody ve straně) např. v neděli, kdy na tiskovce prohlásil, že jednání Republikové rady probíhalo v klidu, což hned vzápětí dementovala první místopředsedkyně Kuchtová.

V této chvíli jako na zavolanou přišlo Bursíkovi a jeho věrným rozhodnutí nejvyšších stranických orgánů KDU-ČSL o znovuobsazení postu ministra pro místní rozvoj Jiřím Čunkem a tedy o jeho návratu do vlády. Zelení v jednom šiku v čele s Bursíkem začali mluvit ihned o možném vystoupení z vlády (kolikátém už?), politické sebevraždě či jen o uspěchaném rozhodnutí Lidovců (asi každé straně musí trvat výběr adepta ministerský post jako Zeleným několik měsíců). Dle Bursíkova mínění se má Jiří Čunek nejprve skutečně očistit a získat důvěru veřejnosti. Co ovšem znamená získat důvěru veřejnosti a jak se to dá kvalitativně změřit? Vést žebříček popularity politiků či se umístit v první desítce? To by ovšem ve vládě poté neměla co dělat např. zelená Džamila Stehlíková, jejíž ministerská funkce je beztak jen uměle vytvořená pro to, aby měla nějaké koryto. Nebo má Čunkovi snad důvěřovat více lidí než současné vládě (jejíž podpora byla letos nejnižší v listopadu, tedy v době kdy už Čunek nebyl ve vládě)? Jak chápat úplné očištění? Rozhodnutí Arifa Salichova pro ně není závazné nebo snad nevěří Zelení nezávislosti justice v České republice? Tak co potom v takové vládě dělají? Co se týče pobírání sociálních dávek, tak bylo serverem Aktuálně.cz zjištěno (i na základě originálního výpisu ze vsetínského pracáku), že sociální dávky v letech 1996 a 1997 byly čerpány dle zákona a v letech 1998 a 1999 je vůbec nepobíral.

Jak vše podle mě dopadne? Martin Bursík a Zelení budou ještě nějakou dobu prskat kolem sebe a vyhrožovat vystoupením z vlády, ale nakonec u nich jako zatím vždy během jejich působení ve vládě zvítězí to, že ve vládě zůstanou a Bursík získá po tuto dobu ve straně klid. I když možná se mýlím ... Věra Jakoubková zase odmítá podpořit státní rozpočet a Matěj Stropnický také nemusí mlčet

Vojta Navrátil

vojtanavratil.blog.respekt.cz