zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jižní Korea čelí ekologické katastrofě

11.12.2007
Havárie
Jižní Korea čelí ekologické katastrofě
 

Tisíce lidí, někteří sužovaní bolestmi hlavy a nevolností z dusivého pachu ropy, se s kbelíky a lopatami snaží očistit pláže, které v sobotu zamořila ropa z proraženého tankeru. Nejhorší ekologickou havárii, jakou kdy Jižní Korea zažila, se snaží kromě 7500 policistů, členů pobřežní stráže i dobrovolníků zvládnout také 105 lodí, píše agentura AP.

"Pracujeme tvrdě a pokračujeme v čištění," řekl Kim Un-te z místní pobřežní stráže. Z hongkongského tankeru Hebei Spirit uniklo do Žlutého moře více než 10 000 tun ropy, když do něj v pátek narazil jihokorejský člun s jeřábem. Vlivem velkého větru a silných proudů se utrhlo lano, jímž byl přivázán k vlečné lodi. Tanker Hebei Spirit kotvil asi 11 kilometrů od břehu a čekal na vyložení nákladu 260 000 tun ropy.

Včera se podařilo utěsnit poslední trhlinu, z níž nadále unikala ropa. Plocha zamořeného pobřeží, kterou nyní úřady odhadují na 17 kilometrů délky, už by se neměla zvětšovat. I tak se v moři a na pobřeží ocitlo více než dvakrát větší množství ropy než při dosud nejhorší ekologické katastrofě, která Jižní Koreu postihla v roce 1995.

Korejská vláda označila únik ropy oficiálně za "katastrofu", což usnadňuje regionálním úřadům mobilizaci lidí, vybavení i materiálu pro zvládnutí situace. Vláda ovšem nevyhlásila zasažené území za "oblast katastrofy", což by znamenalo, že místní obyvatelé mají nárok na vládní finanční pomoc.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí