zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Asie na pokraji krize. Dochází pitná voda

12.12.2007
Voda
Asie na pokraji krize. Dochází pitná voda

Singapur - Asie stojí na pokraji vážné krize. Některým tamním zemím totiž začíná docházet pitná voda. Ve své zprávě to uvádí Asijská rozvojová banka (Asian Development Bank, ADB).

K začínající krizi přispívají změny klimatu, rapidní rozvoj průmyslu a také rychlý růst populací. To všechno může vyústit ve zdravotní a sociální katastrofu, která bude stát ročně miliardy dolarů, varují odborníci.

"Jestliže současné neuspokojující trendy budou pokračovat i nadále, v jednom či ve dvou desetiletích se začnou rychle rostoucí asijské země potýkat s krizí, která v lidských dějinách nemá obdoby," píše jeden z autorů studie, Ajit Biswas.

Zprávu nazvanou "Asian Water Development Outlook" banka předložila na Asijsko-pacifickém vodním fóru, které se uskutečnilo v Singapuru. Příští týden se jejími závěry budou zabývat v Japonsku.

Zveřejnění studie přichází v době, kdy se v Indonésii na ostrově Bali jedná o budoucnosti Kjótského protokolu.

Právě problémy se zásobami vody, které s sebou přináší současná masivní urbanizace, se většinou projeví až v době, kdy už je pozdě.

"Kvalita vody je záležitost, která je v asijských zemích často přehlížená, avšak investice do tohoto resortu by měly ročně přesahovat miliardu dolarů," napsal Biswas.

"Na rozdíl od velkých měst ve vyspělých zemích, jako třeba Tokio, rozvojové země zatím vůbec neřeší svod, čištění a odtok znečištěných vod," tvrdí.

Autoři zprávy dále varují, že klimatické změny jen zvýší počet extrémních situací - such a záplav. Ty pak ukážou, jak jsou nevyvinuté kanalizace a vodovody neschopné na takové situace reagovat. A dojde ke katastrofám.

Analýza, kterou sepsal tým odborníků a specialistů na problematiku pitné vody, zahruje dvanáct asijských zemí: Bangladéš, Kambodžu, Čínu, Fidži, Indii, Indonésii, Kazachstán, Pákistán, Filipíny, Samou, Srí Lanku a Vietnam.

Těmto zemím ADB doporučuje jediné - razantní změnu v dosavadním vodohospodářství. Příklad si mohou brát z úspěšných modelových situací v Singapuru a Kambodži, kde značně vylepšili systém sledování konzumované pitné vody.

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí